K události došlo v Dobré na Frýdecko-Místecku ve středu 6. prosince. „Operační středisko hasičů obdrželo informaci o potřebě záchrany zvířete pět minut před polednem. Na místo události tak vyjely nejen profesionální jednotky hasičů ze stanice v Nošovicích a Ostravě-Přívoze, ale také dobrovolná jednotka obce Dobrá," uvedla pro Deník mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. 

Hřebíkový fantom má na svědomí propíchané pneumatiky.
V Brušperku řádí hřebíkový fantom, policisté žádají veřejnost o spolupráci

Jak se rys na zahradu rodinného domu dostal? Obyvatelé domu se domnívají, že mladý rys ostrovid se dostal do šarvátky s jejich psem a poté hledal úkryt v koruně stromu. Mladou šelmu se nejprve pokoušeli zachránit přivolaní zaměstnanci ze Záchranné stanice a Domu přírody Poodří v Bartošovicích. Vzhledem k výšce, ve které se zvíře pohybovalo, nebylo v technických možnostech ochránců provést záchranu, a tak se obrátili na hasiče.

Hasiči po konzultaci s přítomnými ochránci zvažovali možnosti záchrany. „Jako nejúčinnější se jevilo odřezat několik větví, aby získali lepší přistup ke zvířeti a za pomoci tyče, jemně zvíře vyprovokovat k pohybu. Bohužel došlo tímto manévrem k ještě většímu vyděšení zvířete a zmíněný rys tak putoval až k samotnému vrcholu koruny stromu," popisuje akci dále mluvčí hasičů. 

KVÍZ: Zaniklé hospody a bary Frýdku-Místku. Jak ostré jsou vaše vzpomínky?
KVÍZ: Zaniklé hospody a bary Frýdku-Místku. Jak ostré jsou vaše vzpomínky?

Hasiči na to šli nakonec jinak. „Bylo rozhodnuto o částečném odřezání větve, aby se ulomila a rys spadl do připravené záchranné sítě. To se následně i stalo. Zvíře pak putovalo do připraveného přepravního boxu a bylo umístěno v Záchranné stanici a Domě Poodří v Bartošovicích," řekla dále mluvčí hasičů. 

Mladý rys by nyní v přírodě nepřežil 

Z vyjádření ředitele výše zmíněně záchranné stanice se jedná o mládě rysa ostrovida, které by mělo být v přímém kontaktu s matkou ještě zhruba po dobu následujícího půl roku, není schopno samostatného života ve volnosti v zimních podmínkách.

Je tedy zřejmé, dle slov ředitele, že se jeho matce muselo něco stát a je proto malý zázrak, že se tomuto mladému jedinci podařilo přejít velmi frekventované komunikace a dostat se bez zranění na zahradu uprostřed obce.

Lákadlem pro něj zřejmě byla chovaná drůbež. Mládě tak zůstane v péči záchranné stanice až do jarního období.