O stokoruny, ale možná i tisíce korun více zaplatí letos domácnosti v nájemních či družstevních bytech v Havířově za energie. Na vyšších nákladech se podepíše zejména cena tepla, kterou dodavatelé zvyšují až o dvacet (Havířov a Karviná), ale někde i třicet (Opava) nebo i padesát procent (Frenštát pod Radhoštěm).

Havířov se chce vydat se svým primátorem na zajímavou cestu za teplem. Dojde do cíle?
Kauza tepla v Havířově se přiostřuje, může mít Bělica problém?

O kolik víc zaplatí letos nájemníci v Havířově za teplo, nelze vyčíslit úplně přesně. Záleží na tom, kdo jim teplo dodává. Nejčastěji do Havířova proudí z Teplárny Karviná, kterou vlastní společnost Veolia Energie. Ta už oficiálně oznámila, že kvůli růstu cen paliv a emisních povolenek zvýší ceny tepla pro své odběratele.

„Průměrná domácnost zaplatí měsíčně o 190 až 290 korun více podle druhu využívaných paliv a lokálních podmínek. Pokud stát a EU přistoupí ke kompenzaci povolenek, cena se ještě může snížit,“ uvedl obchodní ředitel skupiny Veolia Jakub Tobola.

Zvýšení cen je různé

Ačkoli Veolia neuvádí zvýšení svých cen tepla v procentech, srovnáním loňských a nových záloh v bytě vytápěném z Veolie, lze zjistit, že jsou vyšší o 18 až 19 procent.

Jenže ani toto navýšení není univerzálně platné pro všechny domy v Havířově. Záleží totiž na tom, zda jde teplo z Veolie přímo do domu (a je jedno, zda je patří družstvu, Městské realitní agentuře nebo společnosti Heimstaden), anebo přes Havířovskou teplárenskou společnost (HTS).

Na ZŠ Prameny nastoupily děti ukrajinských uprchlíků, Karviná, 15. března 2022.
Mykyta, Nikita a další děti z Ukrajiny, jaký byl první den v karvinské škole

Ta se sice dohodla totiž s Veolií na ceně tepla pro rok 2022 o osm procent vyšší, ale svým zákazníkům v Havířově zvýšila cenu pouze o 7,75 procenta. „Toto je průměrný nárůst cen tepla, které HTS dodává zákazníkům v Havířově,“ řekl Deníku obchodní ředitel HTS Martin Navrátil.

Hůře jsou na tom nájemníci či družstevníci, do jejichž domů jde teplo přímo rozvody Teplárny Veolia. O kolik letos zaplatí více, jim naznačí už nová výše záloh, která může být i dvacetiprocentní. Odvíjí se také od toho, jaké měl konkrétní nájemník zálohy v minulosti, zda měl přeplatky či naopak musel doplácet.

Heimstaden: Zvyšujeme o tolik, za kolik teplo nakupujeme

Nové rozpisy záloh za teplo a teplou vodu už svým nájemníkům rozeslala také společnost Heimstaden, která vlastní a pronajímá tisíce bytů nejen v Karviné a Havířově. Zálohy zvyšují podle toho, za kolik teplo pro konkrétní dům kupují.

„Heimstaden pečlivě zanalyzoval každé navýšení všech svých dodavatelů a o stejnou částku teď svým klientům navýší měsíční platby. Chce tak předejít velkým nedoplatkům při vyúčtování cen energií v příštím roce. Nová výše plateb je součástí tzv. evidenčních listů, které největší poskytovatel nájemního bydlení v Česku v těchto dnech svým nájemníkům rozesílá,“ uvedla mluvčí společnosti Heimstaden Kateřina Piechowicz.

EDEN Karviná. Takto by skleníky simulující různá zemská prostředí mohly vypadat podle předběžné vizualizace.
Obří skleníky - nová šance pro Karvinsko. Nad šachtou Barborou bude vědecký park

Zdůraznila také, že ani koruna z těchto plateb nekončí ve společnosti Heimstaden, ale na účtech dodavatelů tepla přesně podle jejich navýšení.

Ne všichni nájemníci Heimstaden tedy budou platit až o 20 procent více za teplo. Záleží totiž na tom, jak je jejich dům vytápěn. Pokud přímo od Veolie, bude cena vyšší. Pokud od HTS, bude zvýšení o více než polovinu nižší. Některé domy v Havířově jsou navíc zásobovány teplem ještě z jiných zdrojů.

K těm šťastnějším nájemníkům Heimstaden patří i Eva P. z Havířova-Podlesí. Od pronajímatele už dostala rozpis záloh a ví, že od března platí za teplo a teplou vodu o 6,6 procenta více. Teplo do jejího bytu totiž dodává Havířovská teplárenská společnost.