Unikátní exponát se přibližně na měsíc stal součástí letošního největšího výstavního projektu muzea s názvem Neklidné století. Legendární skokan na lyžích zlato vybojoval na olympijských hrách ve francouzském Grenoblu, jež se konaly v roce 1968. Tehdy opanoval závod na středním můstku. Na tom velkém si k tomu vyskákal i stříbro.

Zlatá medaile z něj udělala historicky prvního českého vítěze na zimních olympiádách. SZM ji zapůjčil syn slavného sportovce, jenž se jmenuje stejně jako jeho otec, Jiří Raška.

„Návštěvníci mají tentokrát skutečně nevšední příležitost zhlédnout exponát vysoké historické a nakonec také finanční hodnoty, který je významně spjatý jak s dějinami českého sportu, tak s historií našeho regionu," uvedl spoluautor výstavy Neklidné století a kurátor historické sbírky Slezského zemského muzea Ondřej Haničák.

Raškovi před časem vracela i lyže

O zapůjčení zlaté medaile stála zejména ředitelka SZM Jana Horáková, která pochází z Frenštátu pod Radhoštěm. Tedy ze stejného města, s nímž se pojí život Jiřího Rašky.

„Bydleli jsme naproti nim, kousek od můstků. Rodiny se znaly a chodili jsme se koukat, jak trénuje. Už v dětství jsme si tohoto člověka nesmírně vážili, protože je to jedna z největších osobností českého sportu, Frenštátu a vůbec celého kraje," vzpomínala Jana Horáková.

Ta se s veleúspěšným olympionikem setkala také jako vedoucí Národního památníku II. světové války v Hrabyni. V jednom z depozitářů totiž narazila na lyže, s nimiž v Grenoblu vyhrál.

„Někdy na konci osmdesátých let se v hrabyňském památníku konala výstava. Jejímu kurátorovi se podařilo lyže vypůjčit. Později, nedlouho před revolucí snad okolo roku 1988, ale emigroval. Exponát byl pak uložen do depozitářů. Někdy kolem roku 2000 jsem lyže objevila a vrátili jsme je jeho majiteli," líčila ředitelka muzea a vzápětí ještě dodala: „Jiřího Rašku jsem měla ráda. Vzpomínám si na něj i z doby, kdy jsem mohla přihlížet jeho tréninkům. Byl to nesmírně hodný člověk."

Pokud se nejen o Raškově zlaté medaili, ale i dalších exponátech Neklidného století, které představuje Slezsko ve 20. století z nejrůznějších úhlů pohledu, chcete něco dozvědět, neváhejte a tuto sobotu 10. října se zúčastněte komentované prohlídky. Ta v Historické výstavní budově začíná přesně v 10 hodin.

V příštích měsících se dostane i na další unikáty. Půjde třeba o osobní věci Heliodora Píky, které přichystá právě Jana Horáková, neboť je správkyní pozůstalosti tohoto významného generála.

„Pokud bych mohla vypíchnout některé z dalších unikátů, pak zmíním Kubišovy deníky. Měla je u sebe manželka bratra Jana Kubiše. Vystavit bychom je mohli někdy v průběhu listopadu nebo prosince," uzavřela krátké povídání čelní představitelka SZM.