Deník se snažil na tyto otázky najít odpovědi. Už začátkem týdne jsme proto oslovili několik provozovatelů vleků a a nyní vám přinášíme jejich reakce. Většina provozovatelů sjezdovek se shoduje, že vleky by měli spustit v průběhu prosince.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Z Beskyd hlásí: Začneme až v prosinci

Lyžařský areál na Bílé patří k nejoblíbenějším v regionu. Nyní na jeho sjezdovkách leží zhruba deset centimetrů sněhu a nedočkaví lyžaři se už telefonicky dotazují na spuštění vleků.

„Dřív než v prosinci to nebude. To by muselo nasněžit minimálně půl metru a mrznout," vzkázala Jitka Kaděrková, pokladní Ski areálu Bílá. Současnou prioritou je podle ní dostavba druhé části provozní budovy. „Jsme ve fázi, kdy se snažíme pro naše návštěvníky zrekonstruovat nové zázemí a sociální zařízení," prozradila Kaděrková.

Zuzana Čmielová ze společnosti Ski Beskydy uvedla, že v Mostech u Jablunkova chtějí lyžovat nejpozději v prosinci. „Listopad je nejistý," upozornila Čmielová s tím, že na sezonu chystají pro lyžaře slevové programy.

Lyžovat se letos bude nepochybně i v Bukovci, ani zde ale konkrétní termín zatím neznají. „Jsou tady změny, sjezdovka jde do pronájmu, vše teprve řešíme. Ceny jsme zmrazili, určitě budou stejné jako loni," naznačila Lucie Jalovičorová z bukoveckého areálu Kempaland. 

BRUNTÁLSKO

Malá Morávka láká na přenosný skipas

Ve Ski centru Malá Morávka Karlov vlekaři stále pilně pracují na novinkách pro blížící se lyžařskou sezonu. Především se zde staví čtyři nové sedačkové lanovky. Návštěvníci najdou také nové sjezdové tratě. Ta nejdelší, třináct set metrů dlouhá sjezdovka, na ně čeká na Kopřivné jde o modrou sjezdovku pro rodiče s dětmi.

Nové sjezdovky jsou i na Myšáku, ve Ski Karlov a na Čerťáku. Se zasněžováním začnou vlekaři pravděpodobně na konci listopadu, záležet bude na počasí. Výhodou je, že skipas zde mají přenosný mezi všemi areály. 

NOVOJIČÍNSKO

V Tošovicích se dá lyžovat i bruslit

Lyžování v Moravskoslezském kraji, to nejsou jen Beskydy a Jeseníky, ale i Oderské vrchy. Zde patří k vyhledávaným místům mezi lyžaři moderní Heipark Tošovice. „Pokud nám to počasí dovolí, tak bychom chtěli začít zasněžovat co nejdříve. Chce to aspoň týden větších mrazů. Připraveni už jsme," uvedl Jiří Šindler z tošovického Heiparku.

Cena vleků podle něj zůstane stejná jako loni. Novinkou má být kluziště, které loni zažilo testovací provoz. Fungovat bude od poloviny prosince. „A taky jsme upravili a vylepšili snowpark," upozornil ještě Šindler.

Ilustrační foto.

Z Novojičínska je to ale kousek i do Beskyd, a to třeba do areálu na Pustevnách. Kdy se začne lyžovat tam? „Zasněžovat začneme hned, jak nám to umožní počasí. Odhadujeme, že závěrem listopadu, pokud teploty spadnou trvale k minus pěti a méně stupňům. Tohleto je takové přechodné a nemá to význam," zhodnotil současnou situaci Josef Martinák z Pusteven.

V areálu bude podle jeho dalších slov rozšířený snowpark, ve kterém přibudou různé překážky. Posílen bude také provoz pásových skibusů na Velkou sjezdovku. „Rozšířili jsme i naše technické vybavení, takže budeme mít dřív zasněžené svahy," dodal Martinák. 

OSTRAVSKO

Na Skalce jsou na zimu připraveni, čekají na mrazy

Ostravané to mají kousek do areálu Skalka ve Vřesině. Malý svah se sjezdovkou a restaurací loni změnil majitele a dostalo se mu díky tomu několika vylepšení.

„Od uplynulé sezony provozujeme dva velké vleky a jeden dětský. Současné sněžení ale na zahájení sezony nemá vliv. Musíme počkat, až budou delší dobu mrazivé teploty, abychom mohli začít zasněžovat. Připraveni na to už jsme," řekl Lukáš Pazdyka ze Skalky.

Začátek sezony odhaduje na přelom listopadu a prosince. „Ceny by měly být podobné jako loni," dodal Pazdyka. 

OPAVSKO

Na „Vaňkáči" rozšířili sjezdovku i snowpark

Tak jako kdekoliv jinde i na Vaňkově kopci sezona začíná až spolu s prvními mrazíky. „Každý rok se to liší. Jednou začneme třetího prosince, jindy až dvaadvacátého. Pokud ale bude mráz už v listopadu, může se začít klidně v listopadu," sdělil vedoucí provozu Vaňkova kopce Martin Kafka.

Letos se návštěvníci mohou těšit na dokončení stometrového rozšíření sjezdovky a také na novinky ve snowparku. Mírně vyšší budou na „Vaňkáči" ceny skipasů. „Už zhruba čtyři roky se snažíme držet ceny stále stejné. Letos dojde k mírnému zvýšení, ale to jen z toho důvodu, že jsou vyšší náklady na provoz," uzavřel Martin Kafka.

Ve Ski areálu Horní Guntramovice mají letos pro lyžaře dobrou zprávu ceny zůstávají úplně stejné jako v loňském roce. K tomu je zdarma parkování a dětský vlek. Sezona se zde ale rozběhne až s prvním sněhem, jelikož zde není možnost umělého zasněžování. 

KRNOVSKO

Lyžovat se dá i u Krnova. Vlek má novou webkameru

Vlek Vraclávek u Krnova spouští od letošní sezony novou webkameru. Na stránkách www.vlek-vraclavek.cz bude lyžařům ukazovat aktuální sněhové podmínky. I zde je ale ještě do spuštění provozu daleko.

„Vzhledem k předpovědi počasí a k nízké nadmořské výšce do šesti set metrů zatím zasněžování a spuštění vleku neplánujeme. Bylo by to předčasné," řekl provozovatel Pavel Štangler.