Žlutá stezka podél Bílé Opavy patří k nejnavštěvovanějším místům v Jeseníkách. Ročně zdejší vodopády spatří 130 tisíc lidí. Všichni přitom musí projít po zhruba třicítce dřevěných lávek, chodníků a schodů, které umožňují pohyb v nepřístupném terénu. Dřevěné prvky pod náporem takového množství turistů i náročných přírodních podmínek dostávají zabrat. Každý rok se jich proto několik instaluje nových.

„Bývá to většinou oprava kompletní výměnou. Nejslabším článkem bývá zábradlí, které ve spodní části uhnívá,“ popsal Pavel Jurka z Agentury ochrany přírody a krajiny – Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Mezi pracovníky se motají turisté

Opravy jeho kolegové provádějí zejména po zimní sezoně, která v hlubokém horském údolí končí často až v květnu. V té době však již do míst míří ve velkém množství turisté, kteří často nerespektují uzavírku atraktivní cesty. Na opravu tak mají pracovníci poměrně málo času, než do hor na konci května začnou mířit školní výlety.

Práce navíc probíhají v nedostupném terénu. Hřebíky nebo prkna je možné donést na zádech, masivní kulatinu však tímto způsobem dopravovat nelze.

V další části článku se dočtete:
- jak se na místo dopravují těžké stavební prvky
- proč nejsou lávky vyrobeny z kovu, který déle vydrží
- jaké úpravy stezky se dále chystají

„Klády je potřeba spouštět smyky z Ovčárenské silnice. Jsou dovezené ze stejného vegetačního stupně. Místní dřevo se nepoužívá. Jsme v Národní přírodní rezervaci a navíc by často nebylo ani vhodné,“ poznamenal Pavel Jurka.

Plánovaný cyklus výměny dřevěných prvků je osm let. Některé vydrží déle, pokud se nachází ve vlhkém prostředí, je naopak třeba je měnit častěji. O trvanlivějším materiálu však ochranáři neuvažují.

„Instalovat do těchto míst kovové lávky není dost dobře možné. Údolí je suťového charakteru, padají tam stromy, kov by byl prakticky neopravitelný,“ vysvětlil Pavel Jurka.

Přibydou řetězy i značení

V průběhu následujících dvou nebo tří let chystají ochranáři v údolí Bílé Opavy výměny ve větším rozsahu. V místech, kde je kompaktní skála, bude stezka osazena pro zvýšení bezpečnosti řetězy.

„Úsek od rozcestí Na Paloučku po rozcestí Nad Vodopády bude na žluté značce vyznačen striktně pouze pro výstup. Sestupovat se bude paralelní modrou trasou. V tomto smyslu přibyde i značení i na mapách, na vyznačení se s námi bude podílet Klub českých turistů,“ uzavřel Pavel Jurka.