Na kluzkou vozovku, popřípadě rovnou ledovku, upozorňovali všechny řidiče policisté. „I přes ošetření povrchu silnic v Moravskoslezském kraji jsou na nich značné úseky zledovatělé, pokryté ledovou krustou, sněhem či rozbředlým sněhem. Komunikace jsou sice sjízdné, ale s opravdu maximální opatrností. Apelujeme na všechny řidiče, aby přizpůsobili svou jízdu aktuálnímu stavu vozovek a provozu v daném místě,“ informovala v pondělí ráno policejní komisařka Soňa Štětínská z PČR MS kraje.

Jak vypadala situace během dne v moravskoslezské metropoli, se můžete podívat v přiložené fotogalerii výše. V dalších fotogaleriích jsme zmapovali, jak vypadala situace v pondělí 7. února v ostatních okresech kraje: 

Karviná, Havířov, Těšín - lidé na silnicích

Opava - pohled očima řidiče sypače:

Bruntál - hlavní tah do Krnova:

Frýdek-Místek - zasněžená Ostravice:

Nový Jičín - ve městě nic strašného

Dopravní nehody

Sněžení komplikovalo i cestování v ostravské městské hromadné dopravě. Zejména autobusové spoje nabíraly až půlhodinové zpoždění.

Na dálnici D1, 348. kilometr za Klimkovickým tunelem ve směru na Polsko došlo k ranní nehodě vozidla, které narazilo do svodidel. Místo bylo průjezdné s maximální opatrností. K další nehodě došlo v Třinci v ulici Wolkerova, kde se střetla dvě osobní auta.

Nehoda ve směru z Hlučína na Darkovičky.Nehoda ve směru z Hlučína na Darkovičky.Zdroj: facebook/Pavel Šebestík

Převrácený kamion blokoval silnici

Na silnici I/48 u Starého Jičína, směrem na Hranice, došlo k havárii nákladního vozidla s únikem provozních kapalin. Kamion zasahoval do obou jízdních pruhů, zásah hasičů byl nezbytný. Více ZDE

Také na silnici I/57, u Vrchů na Novojičínsku, došlo k nehodě, chtělo by se říci tradiční v těchto místech, a stály tam kamiony. Policisté prováděli odklon dopravy ve směru od Opavy na Ostravu, po poledni už byla silnice opět průjezdná.

Sníh komplikuje dopravu na mnoha místech v kraji. Třeba v Ostravě.
Problémy MHD: Se sněhem od rána v Ostravě bojuje i dopravní podnik

Na D 56 u Staříče na trase Ostrava – Frýdek-Místek se také střetly dva osobní vozy.

Auto skončilo v 11 hodin i v příkopu ve Svinově na Ostravské ulici.

U Domova sester v Ostravě-Porubě do sebe narazily autobusy.U Domova sester v Ostravě-Porubě do sebe narazily autobusy.Zdroj: facebook/Denisa Segetová

S přibývajícím časem a hustější dopravou začalo pak nehod poněkud přibývat.

Například v Ostravě-Jihu havaroval autobus s osobním vozem na křižovatce ulic Výškovická a Čujkovova, ve Slezské Ostravě uvízl náklaďák v ulici Čs. Armády a tamtéž zasahovali hasiči i v případě trolejbusu, který nevyjel kopec.

Při výjezd z ulice Místecké na ulici Dr. Martínka v Ostravě narazilo auto do svodidel, dvě auta havarovala na kluzké silnici také ve Stonavě na Karvinsku.

Havarované BMW ve směru z Frýdku-Místku na Český Těšín, před výjezdem na Hnojník.Havarované BMW ve směru z Frýdku-Místku na Český Těšín, před výjezdem na Hnojník.Zdroj: facebook/Pepino Ovosh

V Opavě se srazil náklaďák s autem v ulici Na Starém břehu, v Bruntále se také srazil osobní vůz s nákladním, a to v ulici Jesenická. Jednu nehodu osobního vozu evidovali také v Zátoru na Bruntálsku. Všechny se naštěstí obešly bez zranění.

To už bohužel neplatilo pro Havířov, kde se v ulici 17. listopadu střetla dvě osobní auta a na místě zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému.

Nehoda v Havířově před Kauflandem.Nehoda v Havířově před Kauflandem.Zdroj: facebook/Jakub Kotkolík

Podobně vážná nehoda se stala v ulici Radniční taktéž v Havířově. V jednom z automobilů se nacházel třiasedmdesátiletý muž bez známek života. Po vyproštění záchranáři zjistili, že u něj došlo k srdeční zástavě. V sanitním vozidle proto ihned zahájili rozšířenou resuscitaci za pomocí přístrojové techniky, s cílem obnovit činnost krevního oběhu. Muž byl následně v kritickém stavu přepraven do ostravské Fakultní nemocnice a předán do další péče na tamním urgentním příjmu. S lehčím poraněním musela být na místě nehody ošetřena také jednatřicetiletá žena, kterou záchranáři transportovali na chirurgickou ambulanci havířovské nemocnice.

Jiná nehoda se stala v havířovské ulici U Stromovky, kde do sebe narazila dvě osobní auta. Zde opět naštěstí bez zranění.

Dopravní kolaps nastal ve Frýdku-Místku, kde stála řada kamionů. Řidiči se tak Frýdku-Místku raději úspěšně vyhýbali, což ostatně ti zkušenější dávno vědí.

Vlaky nejezdily do Mošnova

Železniční doprava výraznější komplikace nehlásila. Pouze do Mošnova na ostravské letiště nebylo kvůli poruše na trakčním vedení možno dojet. Všechny vlaky byly v úseku Studénka - Mošnov a zpět nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

Také vlak EC 131 Báthory nejel v úseku Warszawa - Bohumín.

Sníh komplikuje dopravu na mnoha místech v kraji, 8. února 2021 v Ostravě.Sníh komplikuje dopravu na mnoha místech v kraji, 8. února 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Sněžení se má uklidnit, ale přituhne

Podle meteorologů napadlo v noci až 15 cm nového sněhu. „Pokud jde o srážky, ty se v noci objevily všude. Hodně sněhu napadlo i v nížinách, což není tak časté. Aktuálně nesněží a během dne čekáme klidnější situaci. Mrznoucí déšť ale může překvapit. V noci přituhne, v průměru minus sedm po celé republice, místy deset až dvanáct pod nulou,“ uvedl v České televizi meteorolog Michal Žák.

Dodal, že sníh se v dalších dnech dá očekávat, především ve středu a čtvrtek. Má foukat a během dnes budou teploty mezi minus devíti a minus čtyřmi. Čeká nás mrazivý týden.

Sníh komplikuje dopravu na mnoha místech v kraji, 8. února 2021 v Ostravě.Sníh komplikuje dopravu na mnoha místech v kraji, 8. února 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Sníh komplikuje situaci nejen v našem kraji, potažmo republice, ale i v celé Evropě. Někde však situaci berou s humorem.