Redakci na tento fakt upozornili sami obyvatelé Českého Těšína, kterým se to nelíbí. „Předpokládám, že je to akce, o které okresní ani krajští šéfové ČSSD vůbec nevědí," napsala redakci e-mailem žena a poslala i fotografii zmíněného letáku.

Na něm jsou čtyři kandidáti ČSSD do parlamentních voleb z okresu Karviná. Potud vše souhlasí, až na to, že na letáku tam chybí druhý muž kandidátky – karvinský exposlanec Ladislav Šincl.

Proč, netuší ani šéf okresního výkonného výboru ČSSD v Karviné Jiří Martinek a otevřeně mluví o neoficiálním předvolebním letáku ČSSD.

„Ověřoval jsem toto u členů volebního štábu. Zmíněný leták rozhodně není žádný oficiální plakát volební kampaně ČSSD. Otázkou je, kdo to vyrobil a co tím sleduje…," řekl Jíří Martinek, který jeho vylepení na veřejnosti považuje za snahu poškodit ČSSD.

Podle něj by kampaň měla být férová s důrazem na obsah volebního programu. „Takovýto způsob předvolebního boje ale bohužel není výjimečný," dodal Jiří Martinek, náměstek hejtmana pro zdravotnictví .

Dodal, že okresní výkonný výbor se však do voleb zřejmě nestihne touto „sólovou" akcí českotěšínské buňky zabývat.

Na fotografiích na zmíněném letáku jsou čtyři kandidáti: havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk (kandidát č. 8), třinecký exposlanec Radim Turek (č. 10), českotěšínský místostarosta Petr Procházka (č. 20) a karvinský primátor Tomáš Hanzel (č. 32).

A o propagaci kandidáta českotěšínské ČSSD Petra Procházku totiž v tomto případě zřejmě autorům letáku jde.

Text letáku, k jehož autorství se přihlásila českotěšínská ČSSD, voliče upozorňuje na to, že mají jedinečnou možnost zvolit do parlamentu své místní zástupce tím, že jejich jména na kandidátkách zakroužkují. V dolní části jsou i webové stránky www.cssdtesin.cz.

O snaze poškodit ČSSD mluví i tajemnice krajského sekretariátu ČSSD Petra Krejčířová. „Ty letáky jsem viděla, přišly e-mailem na sekretariát. Bohužel adresa byla při odpovědi nefunkční," řekla Krejčířová.

Dodala, že autoři letáku se v tomto případě zřejmě dopustili přestupku proti regulím strany. „Bylo jasně řečeno, že kandidáti nesmí vést vlastní kampaň nad rámec rozpočtu," tvrdí. Českotěšínští sociální demokraté autorství letáků nepopírají. Městský šéf ČSSD v Českém Těšíně a zároveň místostarosta města Petr Procházka přiznal, že ty letáky si vyrobili a dodali je i do redakce Těšínských listů pro předvolební vydání. „Ano, udělali jsme si vlastní kampaň ve městě, ale s vylepováním po městě nemáme nic společného. Netuším, kdo je vylepil," tvrdí Procházka. Zástupci města se na výlohy, sloupy a další plochy polepené plakáty nedívají právě nadšeně.

„Černé výlepy nám samozřejmě vadí, protože hyzdí tvář města, poškozují budovy nebo překrývají zaplacené plakáty na oficiálních vylepovacích plochách, které máme na území města k dispozici. S černými výlepy se setkáváme nejen během předvolebních kampaní, ale dochází k nim i jindy," řekla mluvčí města Dorota Havlíková.