8. soutěžící - MILOŠ DROZD, OSTRAVA

Přihlásili jsme se tři (Kožnar a Baudis z Prahy a já z Ostravy). Zaplatil jsem dva tisíce korun československých za pobyt bulharského novináře v Karlových Varech a zajistil s jízdenku do Sofie. A „mořská anabáze" začala.

Maskot soutěže

Tiskopisy pro žádost o pas v Ostravě, potvrzení od vojáků v Hranicích, žádost o pas v Brně na zemském úřadu a pak v Praze na ambasádách průjezdní a vstupní víza.

Odjel jsem sám, abych jeden den strávil v Budapešti (byl tam mezinárodní festival mládeže). V noci jsem nastoupil do vlaku směr Bělehrad. Po překročení jugoslávských hranic přistoupil ke mně do kupé ozbrojený voják. Doprovázel mě celý den v Bělehradě a opustil u bulharských hranic. Byl jsem tenkrát nepřítel Jugoslávie (Tito byl komunisty nazýván katem). Vlak do Sofie jel až pozdě večer, a tak jsem měl celý den na prohlídku města (samozřejmě s vojákem). Neměl peníze, a tak jsem ho celý den živil, a když si musel odskočit, hlídal jsem mu zbraň. Zažil jsem poprvé balkánský bazar, který byl opravdu nezapomenutelný. V Sofii jsem se musel hlásit na velvyslanectví a tam jsem informoval velvyslance Šimoviče, že mojí dva kolegové přijedou o den později. Byli také v Bělehradě zatčeni (ale na zákrok velvyslance byli propuštěni a dorazili do Bulharska). Domluvit se v Sofii na svazu novinářů byl problém (neuměl jsem ještě azbuku). Dostal jsem patnáct tisíc leva a papíry do jediného hotelu na Zlatých pískách na čtrnáctidenní pobyt. Prožil jsem tam nádherné dny a na můj první krok do moře dodnes vzpomínám. V Bulharsku jsem byl pak ještě několikrát, ale moje první setkání s mořem je stále nezapomenutelné.

Moje první dovolená u moře

Strávili jste před lety svou první dovolenou u moře? Jak na to dnes s odstupem let vzpomínáte? Máte ze své první dovolené u moře fotografie? Pošlete nám je, napište krátký příběh, uveďte, kde to přesně bylo, ve kterém roce, co vás potkalo veselého…

Soutěžte o ceny! Více zde: SOUTĚŽ DENÍKU: Moje první dovolená u moře

Své příspěvky s heslem DOVOLENÁ posílejte na e-mailovou adresu: soutez.moravskoslezsky@denik.cz nebo na poštovní adresu: Moravskoslezský deník, Mlýnská 10, 702 00 Moravská Ostrava