Rozhodnutí vlády, že z výtěžku DPH přidá pouze krajům a nikoli obcím, se zástupcům měst nelíbí. Jak by také ne, když jsou obce průběžně postihovány dalšími a dalšími kroky v různých zákonech, které zvyšují jejich administrativu a náklady a ty nikdo nekompenzuje. Například aktuálně zvýšení tarifních platů úředníků.

„Stát po nás chce výkon státní správy stále přidává nové a nové agendy, na které ale nedostáváme žádné peníze. Tenhle stav trvá už léta každoročně se příspěvky na výkon státní správy snižují, přitom agendy rostou a bují," přiblížil náměstek karvinského primátora Jan Wolf (ČSSD).

Poukázal v této souvislosti na to, že stát schválil tři procenta nárůstu tarifní složky mzdy pro úředníka, ale nenavýšil jednotlivé rozpočty měst a obcí o danou částku. Města a obce tedy musí navýšit mzdu, ale ze současného rozpočtu a bez přispění státu.

Souhlasí s ním i orlovský starosta Tomáš Kuča (ČSSD).

„Ze státu přechází na města stále více povinností a ta se jim nebrání. S tím by však mělo jít ruku v ruce i financování měst a obcí. Municipality by se za přerozdělené vyšší finanční prostředky ze státu daleko kvalitněji postaraly o potřeby občanů," říká Kuča.

„Z pohledu obce je to nespravedlivé. Ale pokud stát krajům vrací peníze, které kraje kdysi nedostaly, není co dodat. Co do výběru daní jsme očekávali lepší výsledek, za devět měsíc letošního roku evidujeme pětimilionový rozdíl a určitě bychom ty peníze dokázali kvalitně využít," říká náměstek havířovského primátora Eduard Heczko (KSČM).

Bohumínský starosta a senátor za ČSSD Petr Vícha je toho názoru, že kraje i obce by měly dýchat společně. „Zvýšení rozpočtového určení daní krajům je oprávněný požadavek a navrácení toho, co bylo odebráno," míní Petr Vícha

Připomíná, že obcím už byly jistým způsobem navýšeny příjmy v rámci rozpočtového určení daní, i když nerovnoměrně, a menším obcím více než větším městům.

„Ocenil bych teď prohlášení premiéra či celé vlády, že v dalším kroku bude myslet na obce a vrátí jim minimálně 17procentní pokles příspěvku na výkon státní správy, který městům odebrali rovněž v souvislosti s opatřeními ke snížení státního schodku za exministra financí Miroslava Kalouska," řekl Vícha.

Místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny (ODS) říká, že zvýšení příjmů by obcím velmi pomohlo.

„Vždyť ony nejvíce ovlivňují život svých občanů a mají na starosti rozsáhlou infrastrukturu, školy, MHD, údržbu silnic i chodníků. Navíc přebíráme od státu a kraje další a další komunikace. To přerozdělení v neprospěch měst a obcí se hodí před krajskými volbami sociální demokracii, která chce obhájit příští rok v krajských volbách posty hejtmanů," nešetří kritikou Folwarczny.

Jan Wolf s ním souhlasí v tom, že by více peněz obcím pomohlo.

„Takto si nesáhneme na žádné dotace ani podporu do zlepšování infrastruktury. Vše už budeme muset platit výhradně ze svého. Na evropské dotace si pro takové projekty sáhnou už jen stát nebo kraje," obává se Wolf.