„Chci, aby se mezi lidi dostávalo dobro, a to je o evangelizaci,“ popsal Kleinwächter. Místecký tiskař dal dohromady největší českou soukromou sbírku betlémů, v upoutávce na letošní devatenáctý ročník jejich výstavy avízoval 222 exponátů, ale bude jich nakonec až 230.

„Tři dny instalace, poté první a druhý vánoční svátek výstava, a tři dny rozebírání,“ popisoval Kleinwächter, jemuž pomáhali v jídelně 8. ZŠ skládat betlémy další tři vystavovatelé. Zmínil i nepříjemnou historku v podobě odcizení jedné bedny s dvaceti kusy… K čemu je ovšem zloděj měl?

Snímek z půlnoční pontifikální mše v katedrále Božského Spasitele, 24. prosince 2018, Ostrava.
Kam za betlémy a světlem? Přinášíme přehled vánočních bohoslužeb v MS kraji

Kleinwächter naposledy ukázal veřejnosti své betlémy ještě před pandemií čínské koronavirové nákazy, shlédlo je na dvanáct tisíc lidí. Ten nejstarší vznikl v roce 1870. „Je to dědictví po živnostníku Procházkovi, jenž na místeckém náměstí prodával kdysi porcelán,“ upřesnil vystavovatel.

Ten shromáždil betlémy z nejrůznějších materiálů takřka ze všech koutů světa. Na jednom (východního typu) se objevil také Buddha a klanějící se vyzutí věřící s pozadími vzhůru. Naopak z Bali získal raritu v krabičce s motivem slona, tamní pronásledované křesťané si betlémy ukrývají.

Historie vánočního cukroví sahá až do 16. století.
KVÍZ: Nejmagičtější období patří tradicím. Znáte symboliku vánočních zvyků?

A další k němu připutovaly ze „Svaté země“, přímo z Betléma nebo Jeruzaléma. Jiné dostal Kleinwächter od biskupů. Ale samozřejmě i od dětí, třeba ten, jehož základem byl CD disk a misky z mlíček a smetánek do kávy. Nejmenší vytvořil řezbář Lupo Anetta na tužce, roreznatelný je lupou.

„Pro mne je nejdůležitější ta svatá rodina: Ježíšek, Panna Marie a svatý Josef. A proto mám všechny betlémy ve stejné oblibě,“ tvrdil sběratel při instalaci v předvečer Štědrého dne. Návštěvníky pustí na výstavu v sobotu 26. prosince ve 13 hodin, v neděli v 10 hodin. Konec je v šest večer.