Netradiční prohlídky hradu na téma loupežníci a právo útrpné se konají na Sovinci v sobotu 29. a neděli 30. září. Návštěvníky přepadnou lapkové a kapsáři na loupežnické stezce, čeká je výkon práva útrpného s mučením šizuňků a lapků. Netradiční prohlídky hradních zákoutí absolvují přítomní s doprovodným programem posádky Špinavci a sokolnickým sdružením Dědictví.

O zábavu příchozích se postará skupina historických scén a středověká katovna Locus. Chystá se nejen lámat v kole, ale i věšet na šibenici a upalovat čarodějnice. Pohádková babička představí pohádky z lesa Skřítek Kulihrášek, Koblížek a Chytrá kmotra liška. Při tom půjde ochutnat loupežnické klobásy, pečené kuřecí maso i staročeské trdelníky.

Po oba dva dny je neomezený pohyb hradem v době od 9.15 do 18 hodin s volným vstupem na vyhlídkovou věž. Celodenní vstupné vyjde jednotlivce na 95 korun, výhodnější je vstup rodinný, který stojí 290 korun a umožňuje vejít dvěma dospělým, dvěma dětem od 6 do 14 let a dítěti od 3 do 5 let. Slevu mají mladí od 15 let, důchodci a studenti s průkazem.