Firma Taneco, ve které se angažuje i senátor a tvůrce pověstného slušovického družstva František Čuba, si ale investici ve Frýdku-Místku rozmyslela. Celá věc ztroskotala na nedostatečné kvalitě vody i na jejím množství v dané lokalitě.

Skutečnou hydrologickou situaci ukázal až průzkumný vrt. Po tomto zjištění společnost od svého záměru ustoupila, a proto si Frýdek-Místek už hledá jiného investora. Taneco mělo zájem o zhruba dvacet hektarů v bývalém vojenském areálu.

„V současné době připravujeme zpracování projektové dokumentace na rozšíření inženýrských sítí v této lokalitě, které bylo přerušeno do podání výsledků průzkumného vrtu," uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Zájem o zónu už projevila společnost, která ve Frýdku-Místku vyrábí instantní polévky. „Chce rozšířit výrobu. Věc je v jednání," potvrdila Jana Matějíková.

Krnovská voda vede

To naopak zástupci Krnova si jsou jistí mimořádnou kvalitou i množstvím podzemní vody, proto se dál těší na rybí a korýší farmu propojenou s hi-tech skleníky. Krnov je pověstný tím, že zde teče z kohoutků téměř kojenecká voda, která navíc patří cenou 42 korun za kubík k nejlevnějším v republice.

Její nadprůměrnou kvalitu charakterizuje vyvážený obsah minerálů a ideální teplota a příjemná chuť.

Pilotní projekt má vzniknout v Krnově

Na kvalitu vyhlášené krnovské vody se spoléhá také firma Taneco se svým projektem velkochovu korýšů a ryb v průmyslové zóně.

„Firma má stále zájem u nás investovat. Krnovské lokality si cení zejména kvůli výborným podmínkám v kvalitě i ve vydatnosti vodního zdroje. Oficiální žádost firmy a její vize, včetně počtu pracovních míst a podobně, jsme ale dosud neobdrželi. Počítáme s tím, že nabídku podá po zahájení stavebních prací na výstavbě infrastruktury.

Následně se k ní vyjádří také krnovští zastupitelé," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Jak to funguje

S myšlenkou sofistikovaného propojení chovu ryb propojeného s pěstováním bylin a zeleniny přišel František Čuba díky vzorům v v Izraeli. Zatímco u nás jsou pro rybníkářství ideální podmínky, izraelští vědci dokážou chovat ryby ve skleníku s uzavřeným koloběhem živin a vody třeba na poušti.

V Izraeli kontaktoval firmu Dagan, která tyto akvaponické systémy vyvíjí a vyrábí.

Krnovskou farmu jako svůj pilotní projekt v Česku hodlá Taneco stavět právě ve spolupráci s izraelskou společností Dagan. Pokud se nové technologie osvědčí v praxi, chce Taneco začít budovat další podobné hi-tech areály na chov candátů, línů, pstruhů a mníků. Ryby svými výkaly plnými dusíku dodají vše potřebné pro výživu a růst rostlin.