Každý mají svůj byt, své vlastní auto, svůj vlastní život. Vídají se, jen když chtějí a společně se na tom dohodnou, a pokud by se rozešli, nemusí řešit žádné stěhování ani přerozdělování majetku.

Jde o lidi, kteří se rozhodli žít takzvaně mingles (z anglického married, but single, tedy zadaný, ale zároveň svobodný). Mají tedy partnera, ale zásada je nežít s ním v jedné společné domácnosti. Ačkoli někomu mohou připadat jako sobci, oni tvrdí, že si pouze natolik váží svého soukromí a zázemí, že do něj nikoho nehodlají jen tak pustit.

Trend zvyšujícího se počtu lidí žijících jako mingles potvrzují také realitní makléři. Zatímco dříve měli zájem o pronájem či koupi bytu páry, teď chodí spíše jedinci a zajímají se hlavně o menší byty, garsonky či byty jedna plus jedna.

Podle sociologa Lubora Hrušky tento trend vychází z rozpadu společenských struktur projevujícího se takzvaně individualizací společnosti.

Vlastní byt

„Se svými předchozími partnery jsem žila ve společné domácnosti. Vždycky se to ale pokazilo. Pak jsem rok žila sama, koupila si svůj vlastní byt na hypotéku, a přestože jsem teď zamilovaná, nehodlám se nikam stěhovat," říká osmadvacetiletá Kateřina Chmelová z Frýdku-Místku a jedním dechem dodává: „Partner má svůj byt, já také. Ani jeden se nechce stěhovat, a tak nám to vyhovuje." Mladá žena zároveň připouští, že okolí pro její styl života příliš velké pochopení nemá. „Rodičům se to těžko vysvětluje, někteří kamarádi si také spíše myslí, že jsme sobci a nechceme se vzdát pohodlí," tvrdí.

Ilustrační foto
Nejsou schopni se sžít

Pavla Praierová pracuje v poradně pro rodinu ostravského centra sociálních služeb. Svěřovat a žádat o radu sem chodí spíše „klasické" páry, které spolu žijí v jedné domácnosti. Velmi dobře ale ví, že trend doby je jiný a lidé více než kdy jindy žijí sami nebo právě takzvaně mingles.

„Tenhle způsob života může mít různé důvody. Jedním z nich je ekonomická stránka věci. Lidé se seznámí až ve vyšším věku, kdy už jsou oba partneři zaopatření a ani jeden se nechtějí vzdát svého pohodlí a zázemí a přestěhovat se k druhému," míní Praierová. Dalším důvodem podle jejích slov může být i to, že lidé jsou čím dál méně schopni se s někým sžít a vzít na vědomí nejen jeho přednosti, ale i nedostatky. „Každý je zvyklý na svůj styl života a i ve své praxi se setkávám s tím, že lidé zkrátka tento způsob života nejsou schopni sladit s partnerovým a tak nějak si pořád žijí, jak jsou zvyklí. To ale v partnerství nejde," říká Pavla Praierová. Pokud mají dva lidé, kteří spolu chodí, ale nežijí společně, dítě, rozhodně se podle ní nedá mluvit o rodině.

„Rodina má určitá pravidla a mezi to patří, že jsou všichni její členové pohromadě," tvrdí.

„Uklidit" se do vedlejšího pokoje

Mingles styl může mít řadu výhod, které ocení hlavně mladí lidé, pro něž je touha nevázat se typická. Člověk má svou svobodu, nemusí se nikomu zpovídat, kam nebo s kým jde, nedělí se s nikým o finance ani se před partnerem nemusí „uklidit" do vedlejšího pokoje, když chce být sám. Vztah také mnohem pomaleji upadá do stereotypu. Podle psycholožky Marty Dvořákové ale i v tomto typu vztahu musí partneři dodržovat určitá pravidla. „Více než jindy je tady důležitá důvěra. Tím, že partneři spolu nejsou v dennodenním kontaktu, je potřeba, aby si skutečně věřili a nedělali druhému za zády něco, co by mohl brát jako zradu," říká psycholožka. Ani ona si nemyslí, že právě mingles je vhodný druh partnerství, pokud chtějí mít lidé děti. „Přestože si to tito lidé často myslí, nejde o úplnou rodinu. Tohle partnerství nedokáže navodit pocit bezpečí, který je pro výchovu dítěte nezbytný," vysvětluje.

To ostatně potvrzují i některé ženy v internetových diskusích na serverech o vztazích. „Jako mingles jsme fungovali perfektně čtyři roky. V okamžiku, kdy jsme založili rodinu, začalo to skřípat. Já byla sama s dítětem a partner jezdil dle své nikoliv mé potřeby a očekával stejný servis a pozornost jako když jsme byli sami," píše pod přezdívkou Sahel jedna z žen a svůj příspěvek končí tím, že vztah se nakonec rozpadl.

Co je to mingles?
Mingles má původ v Americe. Název vznikl spojením slov „married, but single", tedy ženatý (vdaná), ale zároveň svobodný(á). Jde o partnerské vztahy, někdy i manželství, kdy jsou partneři spolu, ale každý má svou vlastní domácnost. Čas si na sebe najdou pouze po vzájemné dohodě.

„Nejsme přece společnost Robinsonů," říká sociolog Lubor Hruška

Jsme „masírováni" reklamami a slogany nejrůznějších firem. „Masově přijímané slogany mezinárodních koncernů vytvářejících si tím své odbytiště pro výrobky se staly celosvětovou filozofií, s jejímiž důsledky se dnes potýkáme," říká sociolog Lubor Hruška o původu generace zvané mingles.

V čem je specifická skupina lidí, kterým se říká mingles? Co je k tomuto způsobu života vede?

Tento trend vychází z rozpadu společenských struktur projevujícího se takzvaně individualizací společnosti. Dochází ke korozi základních sociálních institucí (jako je rodina, komunita), které jsou nutné pro fungování státu/společnosti. Ocitáme se ve společnosti zážitků, kdy velké skupiny obyvatel maximalizují svůj okamžitý prožitek, podporovaní silnou mediální kampaní společností (například „nevaž se, odvaž se"). Masově přijímané slogany mezinárodních koncernů vytvářejících si tím své odbytiště pro výrobky se staly celosvětovou filozofií, s jejímiž důsledky se dnes potýkáme. Je otázka co jiného může společnost mladým lidem nabídnout. Nejde tedy o strach, ale o možnost užívat si bez odpovědnosti, když je člověk mladý a silný.

Trend zasahuje především mladší generace, ale zasahuje to již i generaci třicátníků. Ovlivňuje to i pozdější věk žen při porodu prvního dítěte, které často bývá i tím posledním. Klíčové je přece si užít, a ne starat se o někoho.

Co vlastně znamená žít ve stylu mingles pro společnost jako takovou?

Jak jsem již řekl, je to problém koroze společnosti, která spočívá v nízké odpovědnosti k věcem veřejným, společnému zájmu. Člověk je bytost společenská a pouze ve společnosti muže žít, nejsme přece společnost Robinsonů. Potom by pro vězně nebyla trestem samotka.

Je tento způsob života typický spíše pro lidi ve městě, nebo na vesnici?

Tento způsob života je samozřejmě typický pro město, zkuste si představit ženu v rodinném domku se zahradou, jak si po práci v zaměstnání a po práci v domě, jde posedět do restaurace s „manželem" nebo za jinou zábavou.

Obvody: Počet sňatků dlouhodobě klesá
Stačí se podívat na počty svateb v jednotlivých obvodech a hned je jasné, že se Ostravané do manželství příliš nehrnou. „Počet uzavřených sňatků skutečně dlouhodobě klesá. Před deseti lety byl počet sňatků několikanásobně vyšší. V roce 2002 u nás vstoupilo do manželství 351 dvojic. Loni to bylo o sto padesát párů méně," vypočítal Martin Otipka, mluvčí porubské radnice.

Klesající počty uzavřených sňatků hlásí i radnice Moravské Ostravy a Přívozu. „Loni si u nás řeklo „ano" 142 párů. Pokud to srovnáme s počtem sňatků v roce 2002, je to zhruba o stovku méně," uvedla Jana Pondělíčková, mluvčí centrálního obvodu. Po manželství příliš netouží ani páry v Ostravě-Jihu. Mluvčí obvodu má však pro pokles i jiné vysvětlení.

„V poslední době může být pokles počtu svateb způsoben tím, že náš úřad nemá stanoveny všechny soboty jako sezdávací dny, a tudíž snoubenci odcházejí uzavřít manželství do okrajových částí Ostravy, případně úplně jinam," nastínil možný důvod mluvčí Jihu Michael Kutty.

Realitní kanceláře: Žijí sami a mají zájem o malé byty

Trend dnešní doby, tedy to, že mladí lidé často volí možnost žít sami, bez partnera, nebo se na něj nechtějí vázat, se odráží i v trhu s nemovitostmi. Realitní makléři potvrzují, že zatímco dříve měli zájem o pronájem či koupi bytu páry, teď chodí spíše jedinci a zajímají se hlavně o menší byty, garsonky či byty jedna plus jedna.

„Ten trend takový skutečně je. Lidé se nechtějí vázat, chtějí být závislí sami na sobě a tomu přizpůsobují i bydlení," míní Anežka Šihorová z Comfort Reality a dodává: „Pokud se partneři sestěhují, mnozí si přesto nechají svůj vlastní byt, jako určitou pojistku pro případ, že by vztah nevyšel." Zvýšenou poptávku po menších bytech vnímá v poslední době i Tomáš Řeha z realitní kanceláře Remax.

„Ty důvody jsou dva. Jeden je skutečně to, že lidé žijí sami a nechtějí mít závazky, a druhý, že chtějí ušetřit. Náklady na energii a život obecně rostou, a oni se tak snaží na bydlení co nejvíce ušetřit," vysvětluje Řeha. Jeho slova doplňuje i makléřka Pavla Coufalová. „Nikdy k nám nechodilo tolik jednotlivců jako v poslední době. Vždycky chodily spíše páry nebo manželé, a teď přijde mladá sympatická dívka nebo muž s tím, že žijí sami a hledají byt," uzavírá Coufalová.