Začíná Colours of Ostrava.

TIPY MARTINA MACEČKA

DAVID STYPKA & BANDJEEZ (Radegast Czech Stage, dnes od 18.30)

Na úvod letošního festivalu trocha bodré domoviny. Po pěti letech existence už docela známé frýdecko-místecké seskupení dostalo letos privilegium otevřít čtyřdenní hudební maraton na ryze české scéně. Skladby šestatřicetiletého Davida Stypky a jeho kumpánů, kteří se před Colours of Ostrava zavřeli do zkušebny v Dobré u Frýdku-Místku, se nedají jednotně zaškatulkovat. Každý z muzikantů přináší do projevu bandu to své nechybí folkové variace, rocková tvrďárna, přemýšlivý jazz, a dokonce ani elektronika. Bandjeez mají na svém kontě jednu desku, předloni vydali dvanáct skladeb na CD s názvem Čaruj.

UŽ JSME DOMA (Radegast Czech Stage, dnes od 20.30)

Česká klasika v místě, kde už vystupovaly jiné legendy domácí hudební scény loni Stromboli či před časem Plastic People of the Universe. Tři dekády existující spolek punkově fungujících teplických muzikantů okolo Míry Wanka strhne v každé skladbě posluchače promyšlenou hudbou s nezaměnitelnými texty. Na rozjezd festivalu pro ty, kteří přijdou do areálu až večer, jedinečná možnost, jak se nabít energií. Stylově se kdysi kapela inspirovala projevem, který připomíná něco mezi tím, co hrají The Residents a Sex Pistols, a možná i díky tomu zabodovala hned zkraje devadesátých let i na druhé straně Atlantiku.

TAME IMPALA (Česká spořitelna Stage, dnes od 21.30)

První velký tahák letošního patnáctého pokračování největší kulturní akce v Ostravě. Australský psychedelický projekt, za kterým už devět let stojí nyní třicetiletý multiinstrumentalista Kevin Parker. Svět už dávno dobyl, stačí jen připomenout neuvěřitelně pozitivní kritiky a nominace na Grammy Award. „Je to psychedelie ne jako pojmenování stylu hudby, ale spíš jako popis toho, jak se rozšiřuje naše vědomí, když je posloucháte," praví se v jedné z recenzí. Název kapely (Impala) je odvozen od středně velké africké antilopy. Na kontě mají tři alba, to poslední s názvem Currents vyšlo loni a bez přehánění zaujalo celý hudební svět.

SLOWDIVE (ArcelorMittal Stage, dnes od 22.45)

Další nálož skvělé muziky jen pár vteřin po skončení skvělé produkce z Austrálie a jen pár kroků za největší scénou. Britští průkopníci atmosférického dream popu, kteří fungovali pouhých šest let na přelomu „osmdesátek" a „devadesátek" minulého století, se vrátili zpět. Kapela z jihoanglického Readingu dokázala pouhými třemi deskami ovlivnit celou řadu dalších indierockových seskupení. „To, že naše hudba i po dvaceti letech ovlivňuje nové kapely, říká hodně. Jsem hrdá na to, co jsme tehdy dokázali," řekla kytaristka a zpěvačka Slowdive Rachel Goswellová. Mimochodem, do České republiky se vracejí po třiadvaceti letech.

TIPY BŘETISLAVA UHLÁŘE

LAMA GYURME&JEAN-PHILIPPE RYKIEL (Vítkovice Gong Stage, dnes od 15 hodin)

Posluchači se mohou těšit na duchovní koncert ambientně uklidňující hudby buddhistického mnicha z Bhútánu Lamy Gyurmeho a jednoho z nejvyhledávanějších světových klávesistů Jeana-Philippa Rykiela z Francie. Gyurmeho blaženě mručivý hlas podporuje duchovní očistu, příklon k univerzální lásce a velkorysosti, a volá po osvobození od náplavy civilizační povrchnosti. Zpívané modlitby se ocitají v dokonalé harmonii s tibetskými perkusemi, gongy, éterickým syntezátorem a klavírem. Mezi vrcholy patří zpívaná mantra The Six Syllable Mantra of the White Lotus Lord.

TERNE ČHAVE (Drive Stage, dnes od 18.00)

Sedmičlenná hudební partička z Hradce Králové patří mezi nejúspěšnější české romské kapely. Na jejich koncertech je ale slyšet vedle romských melodií jazz či reggae. A díky nevšední energii a velkému nasazení jsou vyhledávanou skupinou na prestižní domácí festivaly. „Každé vystoupení v Ostravě na Colours jsou pro nás velkým svátkem a i letos se na festival hodně těšíme," vzkázal manažer kapely Terne Čhave Dušan Svíba. Navíc letos kapela přijede s hudební posilou v podobě Jana Bendiga.

NOTHING BUT THIEVES (ArcelorMittal Stage, dnes od 20.30)

Britská skupina Nothing But Thieves patří k jedněm z hudebních objevů loňského roku. Pětice mladíků z Essexu založila skupinu s podivným názvem a neskrývanými ambicemi v roce 2012. Souběh naléhavého hlasu Conora Masona, řízných rockových kytar a popových refrénů u nich dosáhl vrcholu na loňském debutovém albu, podle mnohých katalyzátoru budoucího masivního úspěchu. Zatím stvrzeného podpisem smlouvy s RCA Records, vyprodaným britským turné, koncerty s Arcade Fire, Muse, Young Guns, Georgem Ezrou a vysokým umístěním v ostrovní hitparádě. Bude to docela slušný nářez.

M83 (Česká spořitelna Stage, dnes od 00.00)

M83 je elektronický hudební uragán, který vytváří Anthony Gonzalez. Koncertuje od roku 2001 a zrodila se v Antibes ve Francii. Skupina hojně využívá dozvukových efektů a pohrává si s texty jemně zpívanými proti hlasitým nástrojům, ačkoliv jsou v jejich písních podstatně méně používány kytary, než jak tomu je u většiny podobných skupin. Všechna jejich dosavadní alba byla přijata kladně, obzvlášť Dead Cities. Red Seas & Lost Ghosts, jejich v pořadí druhým albem, se jim podařilo oslovit širší publikum. Třetí album, Before the Dawn Heals Us, se rozhodl Gonzalez nahrát sám s pomocí několika hudebníků a s frontmanem skupiny Nicolausem Fromageauem se po krizovém turné pro Dead Cities rozešel.