Zní to tak trochu jako pohádka. Třikrát se obec Jeseník nad Odrou přihlásila do krajského kola soutěže o titul vesnice roku a třikrát si odnesla nějaké ocenění. To nejvyšší letos. Poprvé se přitom zúčastnila v roce 2009, kdy značnou část obce totálně zdevastovala ničivá povodeň.

Jenže, jak řekl při pátečním oficiálním vyhlášení výsledků soutěže v Jeseníku nad Odrou tamní starosta Tomáš Machýček, v obci mají vynikající lidi. „Máme tu čtrnáct občanských sdružení a spolků, neziskový sektor, který nám připravuje bohatý program, k tomu minerální prameny, které jsou veřejně přístupné, jeden rok otevřenou Františkovu cestu, která je jediná v republice, rybníky, mokřady a podobně," vypočetl Tomáš Machýček.

Snahu obyvatel na vesnicích ocenil Ivan Strachoň, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, jenž se oficiálního vyhlášení zúčastnil. „Postupně dochází k tomu, že lidé z venkova odcházejí a místa a sídla tam ztrácejí svou funkci. Jsem rád, že existuje tato soutěž, která nabízí možnost seznámit veřejnost s projekty, které připravují obětaví lidé v samosprávě, veřejných spolcích a prospěšných společnostech," zmínil Ivan Strachoň.

Soutěžil tucet obcí

Předsedkyně hodnotící komise Anna Mužná, starostka Skotnice, jež vyhrála krajské kolo v roce 2011, připomněla, že do letošního ročníku se v kraji přihlásilo dvanáct obcí: šest z Opavska, po dvou z Frýdecko-Místecka a Bruntálska a po jedné z Karvinska a Novojičínska.

Třetí místo získala obec Žabeň, na druhém skončily Služovice. Tamní starosta Petr Weczerek na dotaz moderátora, zda mu není líto, že jsou až druzí, řekl: „Šli jsme do toho s tím, že chceme vyhrát, ale objevila se vesnice Jeseník nad Odrou, která nám to vyfoukla." Nato se služovický starosta podíval na „domácího" Tomáše Machýčka a dodal žertem: „Jestli jsme doposud byli spoluhráči, tak ode mne už nahrávku nečekej."

Převzetí zlaté stuhy a symbolického šeku na 250 tisíc korun doprovázely silné emoce, které se nikdo nesnažil skrývat. „Je to zásluha celé obce. Ta se tady ale nevejde, poprosím proto aspoň zástupce organizací a spolků, aby přišli na pódium.

Nejdůležitější jsou vždycky lidé a jsem moc rád, že tady, v Jeseníku nad Odrou, máme absolutní většinu lidí, kteří mají zdravý rozum, chtějí dělat a dělají," řekl Tomáš Machýček, starosta obce s 1928 obyvateli, jež si právě při víkendové slavnosti připomínali 630 let starou historii obce. „A ještě vzkaz pro starostu Petra Weczerka: Stejně mi nikdy nenahrál," pronesl s úsměvem starosta letošní krajské vesnice roku.