Obžalovaný se prostřednictvím obhájce vůči výši trestu odvolal, nedávno ale rozsudek okresního soudu potvrdil Krajský soud v Ostravě.

Předsedkyně senátu Renée Freiwaldová v rozsudku uvádí, že Krajský soud v Ostravě muže uznal vinným z přečinu nebezpečného pronásledování a přečinu porušování domovní svobody a odsoudil ho k úhrnnému trestu pěti měsíců s podmíněným odkladem na 24 měsíců.

„V období nejméně od 2. ledna 2018 do 23. dubna 2020 před domem poškozených manželů a ze svého pozemku, z důvodu smyšlené křivdy týkající se vlastnictví sousedních pozemků, opakovaně pronásledoval své sousedy, a to tak, že při pohybu na jejich vlastním pozemku téměř každý den pozoroval poškozenou a opakovaně ji urážel hrubými a vulgárními výrazy jako například kráva pitomá, zlodějka, pí.. jako zvon, mařena pitomá. Křičel před ní na svého psa, ať jde, aby od ní nedostali tu nemoc, myslel tím Covid-19, pronásledoval poškozenou při běžných denních činnostech, jako je sekání trávy na jejím pozemku, bezdůvodně posílal na poškozené Policii České republiky, a vyhrožoval jim slovy Vy ještě uvidíte,“ stojí mimo jiné v rozsudku krajského soudu s tím, že obviněný muž minimálně čtyřikrát vstoupil na neoplocený pozemek manželů přiléhající k jejich rodinnému domu a po určitou dobu ho odmítal opustit.

U poškozené ženy jednání muže vyvolávalo stavy úzkosti i další nervové vypětí, kvůli němuž musela brát léky na uklidnění.

Z výpovědí, které zazněly již dříve u novojičínského okresního soudu, vyplynulo, že spory začaly v roce 1994, kdy manželé koupili od jiného souseda pozemky. „On celou dobu tvrdí, že jsme ty pozemky získali neprávem. Domnívám se, že důvodem je skutečnost, že o zmíněné pozemky měl obžalovaný zájem,“ sdělila u okresního soudu poškozená žena a dodala, že se bojí, že spor vyvrcholí ve fyzickou újmu. Doplnila, že spor začal zhruba před čtyřmi roky gradovat natolik, že přestože mají dvougenerační dům, syn s manželkou u nich nebydlí právě kvůli sousedovi.Proti rozsudku krajského soudu není možné odvolání.