Tam, kde původně stála, měla na čtyřicet vteřin nastat prázdnota, skrze kterou měl pro zvýšení efektu proletět vrtulník. Ostravská radniční věž měla v říjnu 1995 zmizet, zázrak se ale nekonal. Trik maďarského iluzionisty Roberta Rafaela stál dva miliony korun a skončil fiaskem. Tajemné představení se konalo v den vzniku ČSR a k 65. výročí dokončení stavby Nové radnice a radniční věže.

Čekání na zázrak

Reklamní akce agentury, která představení Roberta Rafaela zaštiťovala, běžely již dva týdny předem, takže zájem byl obrovský. Již v 19 hodin, tedy ještě za světla, se začalo Prokešovo náměstí zaplňovat a po hodině už zde nebylo k hnutí. Kvůli davům, které obsadily i přilehlé ulice, musela být zastavena doprava.

To už se na pódiu před radnicí objevili známí zpěváci v doprovodném programu, ale většinou je nikdo neviděl chybělo vyvýšené pódium a chvílemi kvůli výpadkům zvuku ani neslyšel. Pak teprve moderátor vysvětlil, o co vlastně půjde, takže propukl jásot, protože velkou část publika tvořily děti.

Když se přiblížila jedenadvacátá hodina, davy zašuměly. Kouzelníkovi pomocníci se pustili do práce. Zhasly neony, hodiny se zastavily, z vrcholu věže se spouštěly bílé plachty, pod kterými byly plachty černé. Když nastal čas tajemného zmizení věže, bílé plachty se snesly k zemi a na místě zůstaly černé, které měly vytvořit - než se lidé rozkoukají - iluzi zmizení symbolu Ostravy.

Nestalo se nic, věž se k nebi zřetelně tyčila pořád. Nezmizela ani na vteřinu. Propukla bouře nevole, lidé čekali, že někdo přistoupí k mikrofonu a vysvětlí, co a kde se zadrhlo a pokazilo, ale nic. Malou náplastí pak byl ohňostroj. Teprve když policisté, kteří obnovovali dopravu, požádali diváky, aby se rozešli, začalo se náměstí vyprazdňovat.

V ulici 30. dubna vznikl spontánní mejdan, kolovaly láhve a ozývala se hesla, jako například: „Můžeme si jenom přát, ať zmizí celý magistrát!" Nebo: „Komunisté podváděli lépe!" Nějací Slováci si přisadili: „Bol to podfuk ako hrom, potom verte Maďarom!"

Zbyly jen výmluvy

Protože se kouzelnická produkce uskutečnila v sobotu, noviny uveřejnily podrobné informace o neúspěchu až v pondělí a nesly se v duchu tvrzení, že věž nezmizela, zato mág Rafael se dvěma miliony ano. Nebyla to pravda. Ve středu 1. listopadu se uskutečnila tisková konference, které se Robert Rafael statečně zúčastnil. Méně statečné pak byly výmluvy organizátorů.

Hlavním pořadatelem kouzelnické produkce byla agentura Jiřiny Deklevové a její zástupci svorně tvrdili, že akce nebyla podvodem, protože se nezdařila jen kvůli nepříznivým okolnostem, které nebylo možno předvídat. Byl to například silný vítr, který odchlipoval krycí černé plachty. Diváci také poškodili kabely vedoucí k osvětlovací a zvukové technice. Před produkcí dokonce přestaly fungovat vysílačky, takže si museli pracovníci agentury vypůjčit náhradní od městských strážníků, což pohotově zprostředkoval magistrát.

Zklamaní sponzoři

Politování nad nezdarem vyslovili také sponzoři, například Česká televize, která poskytla sto tisíc, nebo zástupce tehdejší Nové hutě, který tvrdil, že bylo poškozeno dobré jméno jejich podniku. Otázky novinářů směřované na Roberta Rafaela, kde a kdy již podobné produkce se zmizením objektů, případně kdy a kde své jiné iluzionistické atrakce uskutečnil, nebyly zodpovězeny.

Pravda ale je, že na podobném principu (a úspěšně!) předváděl různá zmizení iluzionista světového jména David Copperfield, ale i čeští kouzelníci byli v tomto ohledu zdatní, například Carlini (Ludvík Trnka) nechal v 50. letech minulého století zmizet živého slona. Ale nebyl první, v době první republiky předvedl stejný trik v ostravském kině Alfa německý iluzionista Kaisser. Od roku 1995 se v Ostravě již žádné podobné kouzelnické velkopředstavení nekonalo.

AUTOR TEXTU: BOLESLAV NAVRÁTIL

Smyšlená aprílová informace 

Z původně vzpomínkového tématu na dvoumilionové fiasko jsme na několik hodin učinili aprílový článek. Žádný návrat k pokusu o zmizení věže Nové radnice se ale konat nebude. Alespoň zatím se žádné podobné úvahy k nám do redakce nedonesly. Zatím. Níže uvedený text proto berte s velkou rezervou.

Původní aprílová verze článku byla doplněna o následující text:

Hozená rukavice
Podle zatím neoficiálních informací se jistá nejmenovaná ostravská reklamní agentura rozhodla po dvaceti letech k slibovanému číslu vrátit. Redaktorům Moravskoslezského deníku se podařilo zjistit, že si na podobné vystoupení najala v Čechách, na Moravě a ve Slezsku téměř neznámého a přesto ve světě velmi úspěšného kouzelníka a iluzionistu, který si - ne náhodou - říká Chachar z Ostravy.

Jeho kořeny totiž skutečně sahají do moravskoslezské metropole. Dnes již jednapadesátiletý mág se zde narodil a strávil prvních pět let života. Poté s rodiči, rovněž ostravskými rodáky, emigroval do Německa, procestoval celou západní Evropu a po patnácti letech se usadil v Kanadě. Během svého kočovného života ale stále bedlivě sledoval život ve svém rodném městě. Když ukončil studium na Ilusfordu, prestižní univerzitě v oboru magie, rozhodl se jít svou vlastní cestou. Fascinován oddaností fanoušků srdcového klubu nejen svého otce a matky, ale už od útlého dětství i jeho, zvolil si uměleckou přezdívku Chachar z Ostravy a přestal zcela používat své původní jméno.

Veškerá jednání ohledně rozsahu a ceny zábavného projektu jsou teprve na začátku. Jednapadesátiletý Chachar z Ostravy v těchto dnech absolvuje opět velmi úspěšné turné po zemích Asie. Od jeho manažera Pardyho Hottera ale máme přislíbený exluzivní rozhovor, takže se čtenáři tištěného vydání Deníku mají na co těšit. Vývoj události budeme pochopitelně nadále sledovat.