„Teploty přes tropických třicet stupňů Celsia očekáváme ve čtvrtek na západě Čech a v pátek ještě na Moravě," uvedl Tomáš. O víkendu se bude nad českým územím vlnit studená fronta, která přinese pokles teplot zhruba na 25 stupňů. „Víkend bude deštivější. Mohou navíc přijít silné bouřky, v nichž může spadnout až 50 milimetrů srážek," varoval meteorolog.

Vlna bouřek bude postupovat od jihozápadu až západu a už v průběhu pátku může zasáhnout Čechy. Večer a v první polovině noci na sobotu se bouřky dostanou i na Moravu a do Slezska, uvedl ČHMÚ. Bude při nich přechodně zesilovat vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až dvacet metrů za sekundu (72 kilometrů za hodinu).

Podmínky vhodné pro bouřkovou činnost budou přetrvávat i v sobotu a v neděli. „V bouřkách lze očekávat ojediněle přívalové srážky s úhrny kolem 40 milimetrů, kroupy a nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu," předpovídají meteorologové.

Lidé by se v těchto dnech měli pečlivě chránit před sluncem. Ozonová vrstva nad Českou republikou je totiž zeslabena zhruba o deset až 18 procent, což je podle meteorologů výrazně až extrémně podprůměrný stav. Za jasného počasí to přinese zvýšení množství škodlivého UV záření o 20 až 30 procent.