Zábavní park Lost City Rosenau, zaměřený na „lovce pokladů", představuje investici asi padesát milionů korun, kterou do něj vloží podnikatel Marian Gorzelanny a EU.

A čím chce projekt oslovit statisíce turistů? Autor projektu popustil uzdu své fantazii. Na dvanácti hektarech vzniknou tunely uspořádané jako zlatý důl a bludiště, efektní letní amfiteátr, aquapark s bazénem, kluziště, golf, jeskyně s divokou zvěří i zrekonstruovaný starý mlýn.

Atrakcí budou monstra vynořující se z vod jezera i vyhlídkový balon, který vynese návštěvníky do stometrové výšky. Ústředním motivem mají být magické příběhy o pokladech ukrytých ve městě Rosenau, které střeží obluda z hlubin jezera.

Mnohé atrakce jsou inspirované skutečnou historií. Park smísí legendy, pověsti a fakta o středověkém osídlení této oblasti. Kromě mlýna zde budou i další repliky dávných zařízení, které si návštěvníci mohou osahat a vyzkoušet, jak fungují. Děti a žáci jistě ocení vědecké experimenty z oblasti fyziky, biologie, chemie, archeologie a podobné vzdělávací atrakce s interaktivními prvky.

Podle Mariana Gorzelanného jde o první projekt svého druhu. Vychází z toho, že před válkou u obce Pokrzywna fungovaly věhlasné lesní lázně, ale dnes nemá tento region turistům co nabídnout. Z jejich odkazu čerpá řada hotelů a ubytovacích zařízení, které ale mají velký problém naplnit kapacitu.

„Úkolem parku je nejen přilákat rodiny s dětmi, ale také je přimět, aby v regionu zůstaly co nejdéle. Park přiláká do regionu nejen turisty, ale také další investory z oblasti cestovního ruchu. Novinkou bude propojení různých témat a uspokojení různě zaměřených skupin klientů," popsal Marian Gorzelanny svůj lehce megalomanský projekt polským novinářům.

Je přesvědčen, že jeho park navštíví minimálně sto tisíc turistů, ale věří, že i dvojnásobek je reálný odhad. Na lovce pokladů všech generací budou čekat cesty různých stupňů obtížnosti, na kterých si mohou vyzkoušet třeba své plavecké dovednosti. Nebude chybět ani klasika, jako tenisové kurty.

POZNÁMKA: Ztracené město Rosenau a Bublava

Podhorská obec Bublava v okrese Sokolov u německých hranic se smutně proslavila na přelomu tisíciletí, když zde byl za velkorysé finanční účasti státu rozestavěn megalomanský akvapark. Odlehlá vesnička v Krušných Horách v nadmořské výšce 700 až 800 metrů má snad dobré zkušenosti s lyžováním, ale stavět akvapark v drsných klimatických podmínkách kdesi v horách, kde končí všechny silnice a žije 350 stálých obyvatel?

To mi jako laikovi od počátku znělo jako úplný nesmysl.

Za peníze z našich daní zde vzniklo nedostavěné železobetonové monstrum a teď chybí desítky milionů na jeho demolici. Bublava, která má stejné problémy jako většina sudetských horských vesnic po odsunu původních obyvatel, chtěla zkusit masovou turistiku jako všelék.

Bohužel se našli naivní politici ochotní tyto chiméry financovat z veřejných rozpočtů, takže z našich peněz postavili pomník své vlastní hlouposti. Nedokončené torzo, které hyzdí Bublavu dodnes, nám slouží aspoň jako varovné memento.

Polský projekt Ztracené město Rosenau příliš detailně neznám. Vím o něm to, že má vzniknout převážně z dotací ve vesnici Pokrzywna, která je ještě podstatně menší než Bublava. Z jedné strany jsou města Hlucholazy a Prudnik srovnatelné velikostí s Krnovem a s Bruntálem, z druhé strany má jen české sousedy Zlaté Hory a Jindřichov.

V každé době žili snílci a vizionáři, kterým jejich fantazie splývala s realitou. Moc bych si přál, aby se Marian Gorzelanny ve svých smělých odhadech návštěvnosti Lost City Rosenau nezmýlil, ale pořád se nějak nedokážu zbavit svých asociací na téma Bublava.