Připomíná to spíš vtip. A ještě ke všemu ne zrovna moc dobrý. První říjnový den rozjelo Ministerstvo financí účtenkovou loterii, pomocí které chce zvýšit motivaci lidí při odebírání účtenek. Ty musejí podnikatelé vydávat v rámci EET.

Z lidí, kteří se do akce zapojí, se tak v podstatě stanou kontroloři. Naše redakce včera zjišťovala, co si o celé záležitosti myslí obyvatelé Opavska a zda se případně do Účtenkovky zapojí. Z názorů lidí vyplývá, že je výmysl vlády příliš nezajímá.

Zapojili jste se do účtenkové loterie? Hlasovat můžete v naší anketě pod článkem.

„O účtenkové loterii jsem zaslechla v televizi. Do té doby jsem nevěděla vůbec, o co jde. Jediné, co mě napadlo, je, že to bude zase a opět zmanipulovaná a naivní hra pro stovky, tisíce, ne-li miliony lidí. Po přečtení takzvaných pravidel a zhlédnutí možných výher může být tato loterie zajímavá. Akorát nepředpokládám, že šance na úspěch bude vysoká. Neříkám, že to třeba nezkusím, ale štěstí ve hře jsem nikdy neměla,“ uvedla například Martina Sobarňová z Opavy.

Účtenkovou loterii pak nesleduje Kamila Pinkavová z Moravice.

„Přirovnala bych ji ke sportce. Kdo chce, si vsadí, ale nikoho nenutí. Já osobně účtenky nesbírám a ani sbírat nebudu,“ podotkla. Podobná slova pak zazněla také z úst Veroniky Přeučilové ze Štěpánkovic. „Asi dobré lákadlo pro některé lidi, ale já ji určitě nevyužiji. Nehodlám schovávat kopu papírků, u nás musí všechno pryč,“ řekla.

Účtenkovou loterii pak okomentoval také Jaroslav Huška z Opavy. „Nerozumím tomu, že si bere vláda kupujícího jako kontrolní orgán, nelíbí se mi to. Kupující má teď naléhat na prodávajícího, aby mu dal účtenku,“ řekl Huška s tím, že se v žádném případě do Účtenkovky nezapojí. „Navíc ani nevědí, jestli se to vůbec vyplatí,“ doplnil.

Redakce pak oslovila také některé podnikatele.

„Nelíbí se mi to, je to šikana soukromníků. Lidé si účtenky vůbec neberou. A když, tak jen proto, aby si rozpočítali útratu,“ uvedla například majitelka opavské čajovny Harmonie Zuzana Valentová. Také další oslovený soukromník potvrdil, že lidé vůbec účtenky nechtějí.

„Vyhazuji je skoro po metrech. Za sebe můžu říct, že posílat účtenky do slosování je složité a hlavně pro starší lidi, kteří nemají k dispozici chytré telefony,“ uvedl spolumajitel koloniálu Danka ve Vršovicích Jiří Pchálek.

Jako nesmyslnou označil účtenkovou loterii majitel opavského Centra zdravé výživy Bobaja Michal Krejčí. „Je to úplně k ničemu. Zbytečné to vůbec komentovat,“ zmínil.