„V tuto chvíli platí termín stanovený vládním usnesením pro útlum Dolů Darkov a ČSA. Ten začne k 1. březnu 2021. Konkrétní termín, kdy má jít do útlumu Důl ČSM, zatím stanoven nebyl. Zatím žádný není,“ řekl zastupitelům Tabášek.

Vánoční jarmark v Karviné, prosinec 2020.
Karvinský vánoční jarmark: děti v kašně, rodiče se bez roušek baví s přáteli...

Podobně mluví také zástupci ministerstva průmyslu a obchodu. „V otázce termínu ukončení těžby na Dole ČSM záleží na rozhodnutí OKD, které bude přijato na základě vyhodnocení ekonomických ukazatelů společnosti. Hlubinná těžba černého uhlí by podle aktuálních informací, které má MPO k dispozici, měla být provozována do konce roku 2022. Jde však o předpoklad, který vychází z podnikatelského plánu OKD. Přesný termín definitivního ukončení těžby v ostravsko-karvinském revíru pravděpodobně zveřejní ministerstvo financí, které vykonává, prostřednictvím společnosti PRISKO, vlastnická práva ke společnosti OKD,“ napsal Deníku David Hluštík z odboru komunikace MPO.

Na rozdíl od oficiálních zdrojů se informace v kuloárech krajské politické scény liší a mezi vysokými politiky se mluví o ukončení těžby na Dole ČSM už na konci příštího roku. Na sociálních sítích to napsal sám náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Muž ještě v soudní síni čtyřletý trest přijal.
V Orlové se popraly rodinné klany, bodalo se i nožem. Soud poslal muže do vězení

Všichni pod Diamo, odštěpný závod Darkov

Co se ale řeší aktuálně, je převod části zaměstnanců společnosti OKD pod společnost Diamo. V rámci aktuálních záležitostí spojených s útlumem části OKD byla pod státním podnikem Diamo, které se ze zákona stará o areály zavřených dolů a o zahlazování následků po hornické činnosti, vytvořen odštěpný závod Darkov, pod který bude převedeni dosavadní zaměstnanci OKD, kteří se podílejí na technické likvidaci na dolech Staříč, Frenštát, Dukla a Lazy. K 1. březnu 2021 tam přejdou i doly Darkov a ČSA.