Hazardéři na kolech dokážou neuvěřitelné kousky. Jak by asi skončil biker, který se odhodlá skočit na kole ze cvilínské rozhledny?

S touto myšlenkou si pohrával neznámý streetartový umělec, který pod rozhlednou umístil své šokující dílo. Vzal skutečné kolo a částečně ho zakopal do země. Vypadalo to, jako kdyby se šílený cyklista vrhl z věže a při dopadu zabořil své kolo do kamenité půdy. Výletníci byli z této nové cvilínské atrakce nadšení.

Pochvalná slova

„Před několika dny jsem byla s kamarádkou na výletě na Cvilíně a u rozhledny jsme objevily velice zajímavý artefakt. Šlo o jízdní kolo, které bylo zahrabané v pozici dopadu z výšky a o kousek dál jakoby vyčuhovalo ze země jeho zabořené přední kolo. Umělecký dojem ještě dotvářel stříbrný nátěr, kterým bylo pokryto celé toto „sousoší" včetně pneumatik, což mi připomínalo živé sochy, jaké stávají na vídeňském náměstí," popsala své dojmy Šárka Horáková z Krnova, která se i s kamarádkou nad tímto dílem náramně pobavila.

„Moc se nám ten nápad líbil a velmi kladné byly také ohlasy ostatních kolemjdoucích turistů, kteří se tomuto dílu také smáli a fotili se u něj," popsala svou zkušenost Šárka Horáková.

Humor a anonymita

Pro žánr streetartu je typický humor a anonymita autora, který chce zůstat inkognito a v roli fantoma baví diváky svým uměním na zcela nečekaných místech mimo galerie. Někdy se tito umělci podepisují přezdívkou nebo doufají, že už samotné jejich dílo je dostatečně výmluvným nezaměnitelným podpisem. Bohužel jsou tato díla ve veřejném prostoru také typická svou pomíjivostí.

Vandalové řádili

Šárku Horákovou nadchlo zabořené kolo natolik, že se na Cvilín vypravila znovu.

„Umíte si představit, jaké ale bylo moje rozhořčení, když jsem tam našla pouhé torzo původního díla? Zadní část kola byla vytržená ze země a přední kolo bylo kopanci zohýbáno. Tak, a máme po zábavě, pomyslela jsem si. Zmizela snaha někoho neznámého vytvořit něco zajímavého a vtipného pro ostatní.

Pokud vím, byla to první performance tohoto typu v Krnově. Umělcům asi v Krnově pšenka nekvete. Vše, co je jen trochu neobvyklé, se musí zničit. Nebo šlo jen o opileckou snahu všechno rozbíjet?" komentovala krátkou existenci mimořádně vtipného díla Šárka Horáková.

.

Hraví lidé žijí mezi námi

Na toto zajímavé dílo se přišel podívat také Petr Ondruška ze sdružení Flemichova vila, protože právě organizuje kampaň zaměřenou na minulost i budoucnost Cvilína.

„Mě ten nápad s kolem v mnohém připomínal barevné holoubky, kterými před pár lety jeden umělec anonymně oživil a pobavil Krnov. Plastové holoubky jsme postupně nacházeli na divadle, na Bauerově pomníku či na knihovně. Autor nám oživil procházky městem, hrál si s námi a nutil nás přemýšlet, co má plastový holub vyjadřovat.

Bez ohledu na to, že kolo na Cvilíně nevydrželo moc dlouho, je skvělá zpráva, že tak invenční a hraví lidé žijí mezi námi a dokážou bavit sebe i ostatní. Už se těším, čím naše město oživí příště," komentoval žertovné stretartové umění v Krnově Petr Ondruška.

Zatímco v nejrůznějších metropolích bývají výtvory podobného pouličního umění poměrně běžné, v Krnově je kvalitního streetartu jako šafránu.