Nyní se čeká, jak se k tomu postaví na ministerstvu životního prostředí.

Opravy jsou nevyhnutelné

Úpravy celé lokality spolknou nemalé finanční prostředky a jedno je jisté, opravy jsou nevyhnutelné, protože současná situace je na pováženou. V oblasti Hlučínského jezera se štěrkopísek těží zhruba od roku 1960. Tehdy byl přeložen meandrující tok řeky Opavy. Hlavně z těžebních důvodů byla po celá desetiletí devastována krajina a příroda v okolí jezera.

Zlomový okamžik přišel při masivních povodních v roce 1997. V lokalitě Kolečkového mlýna se hladina vyšplhala až do výšky 1,7 metru. Hráze byly protrženy hned na dvou místech.

„Aktuální situace není kritická, ale vážná se třemi vykřičníky. Kdyby se totiž provizorní hráze protrhly, všechna voda by šla na Ostravu," komentoval starosta Kozmic, které s Hlučínským jezerem sousedí, Petr Kozák.

Hlučín investoval už deset milionů

Hlučín usiluje o získání finančních prostředků na revitalizaci Štěrkovny přibližně od roku 2008. Tenkrát se přihlásil do programu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR na revitalizaci území po těžbě.

„Ještě v prosinci téhož roku byla akce doporučena Mezirezortní komisi a zadala se veřejná zakázka. Letos byla získána stavební povolení a vytvořila se realizační dokumentace. Město do toho investovalo asi deset milionů korun," poznamenal hlučínský tiskový mluvčí Miroslav Pech.

Přínos pro Štěrkovnu je ohromný. Pokud by úpravy v budoucnu skutečně byly provedeny, celá oblast by se mohla začít rozvíjet.

Už by se totiž nenacházela v záplavovém území, napravily by se letité ekologické škody a opět by byl zajištěn bezpečný provoz Hlučínského jezera jako vodního díla. Podle technického posouzení pocházejícího z roku 2009 je totiž silně poškozeno. „Hlavní je vybudování protipovodňových opatření. Při povodních v roce 1997 byly hráze protrženy na dvou místech. Jejich oprava se řešila jen provizorně. Zároveň je třeba zpevnit výpustné hráze," upozorňoval Petr Kozák.

Hlučín navštíví i ministr

Úprava celého území není klíčová pouze pro Hlučín, ale i okolní obce a také Ostravu. „Mohly by se podstatně zlepšit podmínky pro rekreaci. Například ze strany Kozmic je Štěrkovna zarostlá a nepřístupná. Nové hráze by byly přístupné pro turisty a také cyklisty," posunul se dále kozmický starosta a ještě přidal několik postřehů:

„Do revitalizace je nutno zahrnout i zlepšení infrastruktury od křižovatky v Hlučíně. Stoprocentně by se měla postavit také nová parkoviště. Když v letních měsících ke Štěrkovně sjíždíte směrem od Děhylova, silnice je doslova zasypána parkujícími automobily."

Petr Dušek