Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravy u řeky už skončily. Práce řešily údržbu mezihrází na Ostravici

Povodí Odry dokončilo údržbu mezihrází na řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zmizely například i některé přestárlé, nemocné a nebezpečné stromy v mezihrází.

28.11.2015
SDÍLEJ:

Úprava mezihrází na řece Ostravici. Ilustrační foto.Foto: Povodí Odry

„Práce spočívaly v částečném odstranění štěrkových náplavů z koryta toku, v odstranění sedimentů z berem a v následném osetí těchto ploch travním osivem," upřesnil Leoš Kessler z technického úseku závodu Frýdek-Místek státního podniku Povodí Odry.

Práce začaly loni na podzim a původně měly být během půl roku hotovy. Kvůli časnému a velmi suchému jaru ale musela být náhradní výsadba zhruba 120 odrostlých stromů odložena až na podzim. Definitivní práce na náhradní výsadbě se pak uskutečnily na počátku listopadu. Celkové náklady se vyšplhaly na bezmála 3,9 milionu korun bez DPH.

Území je v režimu ochrany životního prostředí Natura 2000, proto byl projekt připravován ve spolupráci se zástupci Agentury ochrany přírody. „Celá lokalita je hojně navštěvována lidmi, takže na bermách jsou už teď opět vyšlapané chodníky, na kterých se bohužel nedaří vypěstovat kvalitní travní drn. Dochází také ke krádežím kůlů, které mají chránit náhradní výsadbu. Na některých místech vandalové polámali sazenice," postěžoval si Leoš Kessler. Lidé si podle něj neuvědomují, že Povodí Odry touto stavební úpravou nejenom chrání město a jeho obyvatele před velkou vodou, ale zároveň ho i zvelebuje.

Práce v číslechZ průtočného profilu bylo podle Povodí Odry odstraněno okolo 20 tisíc metrů krychlových štěrkohlinitého materiálu a bylo vymodelováno a oseto 60 tisíc metrů krychlových berem.
Odtěžený štěrkovitý materiál bude použit pro budoucí modelaci koryt a dotaci říčních systémů štěrky.
Pokud to umožňovala vegetace, byl vytvořen jednotný sklon berem 1 : 30 od paty hráze směrem do koryta. Byla také provedena zdravotní a výchovná probírka stávajících porostů a náhradní výsadba.
Konkrétně se to týkalo 171 stromů a sedmi keřových skupin. Odstraněno bylo 79 stromů a naopak vysazeno na 80 keřů a 200 různě vysokých stromů.

Autor: Lukáš Morys

28.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kariérní týden na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
3

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Jeřáb, který havaroval na Dlouhých Stráních, půjde pod vodu

Přípravné práce při vyprošťování havarovaného autojeřábu na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně již začaly. Vedou je hasiči spadající pod skupinu ČEZ, kterým asistují profesionální jednotky ze Šumperku.

Obžalovaní v kauze levně prodaných pozemků stanuli před soudem

Okresní soud ve Frýdku-Místku včera zahájil hlavní líčení osmi obžalovaných osob v případě, kdy radní Frýdku-Místku měli v roce 2009 postupně převést pozemky na soukromé uživatele. Na tom by nebylo nic k údivu, ovšem dle státního zástupce Ladislava Hradila byly pozemky prodány pod tržní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení