Vedení Slezské diakonie, která se o běžence stará, musí hledat náhradní ubytování. Majitel třineckých bytů totiž z dohody ustoupil.

Deník v úterý informoval, že křesťanští uprchlíci se nebudou v třineckých bytech zabydlovat už v dubnu, jak se původně plánovalo. Podle referenta pro uprchlíky ze Slezské diakonie Zdeňka Kašpárka se plán změnil, a to ze dvou hlavních důvodů. Prvním z nich je doba adaptace šestičlenná rodina, která do Smilovic dorazila v neděli, by například intenzivní výukou češtiny procházela pouze dva týdny. Druhým důvodem je komplikace se samotnými byty.

„Soukromý subjekt, který nám měl ty byty poskytnout, se rozhodl z původní dohody odstoupit. Má na to samozřejmě právo a jako privátní subjekt to nemusí nijak zdůvodňovat," řekl včera Zdeněk Kašpárek. Zdůraznil, že příčinou změny plánu nejsou žádné protesty obyvatel Třince, jak se domnívali například někteří diskutéři na sociálních sítích. „O žádných protestech nevíme," konstatoval referent pro uprchlíky.

„Město Třinec plně respektuje rozhodnutí jak Slezské diakonie, tak vlastníka největšího bytového fondu ve městě," komentoval změnu plánu místostarosta hutnického města Ivo Kaleta.

Přestěhují se po Velikonocích

K Žermanické přehradě se mají křesťanští běženci stěhovat po Velikonocích, novým domovem se jim stane soběšovický Areál Přístav. „Dozvěděli jsme se to včera, mají tady být krátkou dobu. Budeme o tom informovat občany," řekl včera starosta Soběšovic Tomáš Dámek , který včera čekal na vyjádření Slezské diakonie. „Pokud jde o slušné lidi, ať už z Česka nebo ze zahraničí, já osobně v tom nevidím problém," doplnil starosta.

Zatímco se běženci budou dále integrovat a učit česky, pracovníci Slezské diakonie zajistí byty. „Jednání budou probíhat jak se soukromými subjekty, tak s obecními a městskými úřady. V úvahu přichází pořád Třinec, ale i Frýdek-Místek či Ostrava," popsal včera Deníku Zdeněk Kašpárek.

Skupina Iráčanů ve Smilovicích se rozrostla v neděli, kdy přijelo dalších šest členů rodiče, jejich tři synové a šestnáctiletá dcera. Nyní dvacetičlenná skupina patří ke 153 běžencům, o jejichž přesunu rozhodla minulý rok v prosinci vláda.

Projekt organizuje a včetně nákladů na integraci hradí Nadační fond Generace 21. Poté, co se běženci přestěhují do bytů, jim budou lidé z fondu shánět zaměstnání.