Novou křížovou cestu mohou nejen věřící obdivovat v obci Hať. S nápadem na její vznik přišli manželé Rudolf a Zuzana Gogolínovi, nyní žijící v Hlučíně, Rudolf Gogolín je ale rodákem právě z Hati.

V Hati vyrostla nová křížová cesta.Zdroj: Kristina NeničkováSymbolická pouť, znázorňující události spojené s ukřižováním Ježíše Krista, vznikala přibližně půl roku. Autorem díla je Stanislav Mika, obrazy jsou odlity ze speciálního betonu.

Umělecký malíř a řezbář si nejdříve vytvořil sádrový model podle návrhu, poté odlil lukoprénovou formu, až byl do forem nalit zmíněný beton. Následovalo čištění a impregnace.

Křížová cesta byla slavnostně otevřena a požehnána v pátek 28. června a pro obyvatele Hati a okolí to znamenalo velkou událost.

„Je to vůbec poprvé, kdy s nápadem i realizací přišly soukromé osoby. Jejich osobní postoje a životní zkušenosti se i díky autorovi zhmotnily v tomto unikátu a vzniklo tak místo k rozjímání nejen pro věřící. Každý tady může popřemýšlet o svém životě, propojit složitosti třeba právě se čtrnácti zastaveními a uvědomit si, že na těžkosti nejsme sami,“ přibližuje mluvčí Hlučína Kristina Neničková.

Lidé se tady mohou schovat i před deštěm nebo horkým sluncem, protože součástí cesty je i altánek s posezením.