Obliba alternativních paliv narůstá, s čímž jde ruku v ruce i výstavba nových plnicích stanic CNG neboli stlačeného zemního plynu. Jednu takovou budou nejspíše už v únoru moci začít používat i řidiči v Hlučíně.

V tamní ulici Čs. armády, konkrétně v areálu městské společnosti Teplo Hlučín, právě finišují práce na její stavbě. Přípravy byly zahájeny už v roce 2016, kdy se začaly provádět nezbytné administrativní úkony. V prosinci loňského roku se stanice napojila na novou příjezdovou komunikaci. „Čerpací stanice je koncipována jako bezobslužná, je určena pro osobní a užitková vozidla.

V nepřetržitém provozu bude celoročně. Nepředpokládáme, že by k nám zajížděly ve větší míře autobusy nebo nákladní automobily, protože větší dopravci, kteří disponují vozovým parkem na CNG, vesměs mají svou plnicí stanici,“ vysvětluje ředitel Tepla Hlučín Petr Rončka s tím, že kvůli stavbě nemusel být pokácen žádný strom.

Nádrž na stlačený zemní plyn mohou nyní řidiči v okrese doplnit pouze v Opavě, přesněji řečeno v Bruntálské ulici.

Hlučínská stanice bude disponovat i elektronabíječkou. „Čím budou plnicí stanice CNG a elektrodobíjení dostupnější, tím větší je předpoklad, že se řidiči při koupi přikloní k výběru vozu šetrného k životnímu prostředí,“ míní starosta Hlučína Pavel Paschek. Protože je dobíjení elektromobilu časově náročnější, mělo by ještě letos vzniknout v areálu i zázemí pro řidiče. Stavba stanice stála osm milionů, návratnost má být asi za pět let.

V dalších částech Moravskoslezského kraje se v současnosti nachází hned několik stanic CNG. A sice v Krnově, Ostravě, Karviné, Havířově, Třinci, Frýdku-Místku, Jablunkově, Frýdlantu nad Ostravicí a Novém Jičíně.