Příjemnou soustrast bude celovečerním komediálním dílem o dvou mladých lidech, kteří se setkají v hotelu na úpatí Jeseníků při příležitosti bizarní soutěže v kopání hrobů. Okolnosti jejich lásce nepřejí, oba se však k sobě snaží najít cestu.

„Film je inspirován reálnou soutěží v kopání hrobů, která v česko-slovenském prostředí skutečně existuje," uvedli tvůrci snímku, kteří v rámci příprav navštívili mimo jiné veletrh pohřebnictví NecroExpo v Polsku.

Děj se tvůrci rozhodli zasadit do prostředí Jeseníků. „Jsou vizuálně specifické a dokonale podpoří požadovanou atmosféru," doplnili. Premiéru díla plánují na rok 2017.

Připomeňme, že v Jeseníkách se natáčela například Díra u Hanušovic, Krásno i Habermannův mlýn, železničářské opusy Alois Nebel a Freonový duch, okolí Vrbna pod Pradědem nabídlo lokace při natáčení 7 dní hříchu a Slezská Harta přilákala z Francie Johanku z Arku Millu Jovovich.

Filmaře chce do regionu Jeseníků začít systematicky lákat Olomoucký kraj. Chce otevřít vlastní fond kinematografie, z nějž budou štáby čerpat pobídky. Celkově by na tento účel mělo hejtmanství vyčlenit milion korun.

Po zkušenostech s filmy Díra u Hanušovic a Krásno by se měla každá takto vynaložená koruna do regionu vrátit trojnásobně. Filmaři peníze v místě natáčení utratí za stravování, ubytování či za zaměstnání místních řemeslníků.

Další peníze do regionu přinášejí turisté, kteří po uvedení snímků jezdí poznávat místa, na kterých se natáčely.

„Podle starosty Vikantic dříve vesnicí projelo několik aut za den a dnes tam pohyb lidí hodně narostl. Podobně ubytovací kapacity na Hanušovicku neměly nikdy takovou obsazenost, jakou vyvolal film Díra u Hanušovic," zmínila konkrétní příklady manažerka Jesenické filmové kanceláře Lenka Dusová.

Jesenická filmová kancelář se snaží do regionu lákat filmaře, poskytovat jim pomoc při natáčení a následně propagovat místa, která se ve snímcích objeví.

Loni na začátku listopadu například uspořádala pro lokační manažery a producenty cestu po filmařsky nejatraktivnějších místech Jeseníků.