VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kauze městské realitky asi nikdo před soud nepůjde

Veškerá snaha Róberta Masaroviče a jeho kolegů z havířovského ANO hnát k zodpovědnosti lidi podezřelé z nekalé hospodářské činnosti v Městské realitní agentuře Havířov (MRA) vyjde s největší pravděpodobností naprázdno.

8.3.2017
SDÍLEJ:

Jednatel MRA Róbert Masarovič v průběhu zasedání zastupitelstva. Foto: Deník/Libor Běčák

Když se v posledních komunálních volbách v roce 2014 dostalo ANO do havířovského zastupitelstva, kladli si jeho lidé za cíl udělat pořádek v městské společnosti, která má na starost veškerý bytový i nebytový fond. Protože právě kvůli prosakujícím podezřením z MRA odmítli komunisté po volbách pokračovat v dosavadní koalici s ČSSD, mohli tuto společnost jako nový koaliční partner ovládat lidé z ANO. Jednatelem se stal Róbert Masarovič, který nechal vypracovat forenzní audit hospodaření za období 2012 až 2014.

Masarovič také prezentoval řadu opatření, která měla vést k efektivnějšímu hospodaření MRA. „Zjistili jsme řadu nesrovnalostí a pochybení. Některé zakázky se zadávaly bez zveřejnění, přestože by měly být veřejné. Spočítali jsme, že v souhrnu se jednalo o zakázky v hodnotě přesahující 60 milionů korun. Profitovali na nich i členové městské rady. Ve firmě jsme proto nařídili audit. Současně provádíme změny k větší transparentnosti. Vyzvali jsme například podnikatele, aby se přihlásili do otevřeného registru dodavatelů," řekl Masarovič v lednu 2015.

Audit hospodaření

Počátkem roku 2016 byly zveřejněny výsledky auditu, který vypracovala společnost Ernst & Young.

Auditoři ve svém hodnocení upozornili na mnoho pochybení a doporučili předat podklady policii. Tak se také stalo. Hospodařením MRA se začala zabývat hospodářská kriminálka.

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. ¨
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov.

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Auditoři upozornili především na provázanost podnikatelů provádějících pro MRA zakázky s členy vedení firmy a místními politiky, kteří se tím měli dostávat do střetu zájmu.

Čtěte také: 
Auditoři vytkli MRA nehorázné plýtvání
Kauza MRA: Byli havířovští politici ve střetu zájmu?
Místo konkurentů soutěžili o zakázky městské realitky spojenci

Vytkli také nestandardní postupy při soutěžích o zakázky: „Z faktur v hodnotě 294 523 832 korun byly práce za 200 160 355 korun zadány bez výběrového řízení. Nesoutěžením zakázek se MRA připravila o možné úspory."

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov.
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov.

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Na možné okrádání městské kasy auditoři upozornili při vytýkání skladové přirážky. Město si jejím prostřednictvím za správu svého majetku připlácelo. Právě na přirážce za spotřebovaný materiál mohli profitovat tehdejší manažeři MRA, když touto účetní operací mohli zvyšovat zisk společnosti a tím i základ pro vyplácení osobních odměn.

V roce 2012 činila přirážka městu 10 procent, v letech 2013 a 2014 se zvýšila na 15 procent. „Tím, že MRA účtuje skladovou přirážku Magistrátu města Havířova, získává disponibilní finanční prostředky na úkor magistrátu. Celkem aplikací skladové přirážky MRA získala od magistrátu nad rámec odměn definovaných mandátní smlouvou v prověřovaném období 4 018 815 korun. Navýšením výnosů prostřednictvím skladové přirážky mohlo dojít k neoprávněnému vyplacení odměn," uvedl auditor.

Změny v koalici i MRA

Od vypracování a zveřejnění auditu se v MRA i na radnici odehrálo mnoho změn.

Čtěte také: 
V čele Havířova stojí Jana Feberová, komunisti šli do opozice
ANO chce koalici zachránit. Vyrukovalo s nařčením z přihrávání zakázek

Bývalý náměstek ředitele MRA zodpovědný za zakázky a pozdější náměstek primátora Pavol Jantoš v důsledku kauzy rezignoval na post zastupitele za ČSSD. Deník o tom informoval v článku: Kauza MRA: Pavol Jantoš se vzdal mandátu zastupitele

Když však KSČM nabyla dojmu, že ani pod ANO není v MRA vše v pořádku, převzala vedení společnosti sama. Došlo také ke změně koalice, kdy se opět spojila KSČM s ČSSD, a to za podmínky, podle které lidé dříve spjatí s vedením MRA nebudou ve vedoucích funkcích.

Následně však došlo k další změně ve vedení města, když koalici vytvořili ČSSD a ANO, jejichž lidé se opět dostali do vedení MRA.

Okamžitě poté se objevily spekulace o tom, že za tohoto složení nebude mít vedení města zájem na trestním stíhání svých lidí.

Vznikla škoda?

Opoziční KSČM se zajímala, zda město pokračuje ve vyčíslování škody způsobené v MRA. O to totiž požádala policie, aby mohla ve vyšetřování pokračovat. 

Čtěte také: 
Problémy se stále točí kolem městské realitky
Havířov se brání pokutě za zakázku na okna
Kvůli výměně oken se Havířov zadluží

Jak byl Deník informován, vyčíslování škody už bylo ukončeno. „O výsledku byla dne 3. února 2017 informována Policie České republiky. Do způsobené škody město zahrnulo pokutu 1,5 milionu korun udělenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a skladovou přirážku. Společnost MRA v letech 2012 až 2016 účtovala městu skladovou přirážku ve výši přesahující 3 600 000 korun. Účtování této skladové přirážky nebylo součástí mandátní smlouvy společnosti s městem," sdělila mluvčí magistrátu Jana Dybová.

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov.
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Město se nechalo okrádat

Podle informací Deníku však ani zdánlivě vysoká škoda přesahující 5 milionů korun nejspíše nebude důvodem pro trestní stíhání konkrétních osob. V obou případech si totiž mělo vedení města, především celá 11členná městská rada, vlastními kontrolními mechanismy ohlídat, aby ho nepoškozovala vlastní společnost.

Autor: Libor Běčák

8.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ilustrační foto

Válcovny plechu ve Frýdku-Místku už patří polské společnosti Stalprodukt

Dobrovolník organizace ADRA dělá seniorům radost od dětství

S týdenním předstihem rozdá Jan Pokorný dárky beznohému invalidovi a napůl ochrnutému vysloužilému dělostřelci, kteří žijí v domově seniorů Zlaté slunce v Zábřehu.

Výtisk zůstává v zelené helmě, smaže vítkovický vousáč manko?

Hokejový obránce Vítkovic Jan Výtisk, který vynechal poslední tři extraligové zápasy kvůli zranění, zůstává neporazitelným vládcem Radegast indexu, zaměřujícím se především na bojovnost a obětavost. Zelenou helmu si udržel také v měsíci listopadu.

Ostrava bude mít příští rok téměř desetimiliardový rozpočet

Zastupitelé města Ostravy ve středu schvalovali rozpočet pro příští rok a nakonec poměrně jednohlasně rozhodli následovně. Výše rozpočtu 9,9 miliardy korun bude vůbec nejvyšší v historii města. 

Paráda! V Osijeku řádily jako smršť

Tak to byl pořádný fičák. Za soupeřkami urazily volejbalistky TJ Ostrava přes 700 kilometrů a na chorvatské palubovce se zdržely jen krátce. V prvním utkání 2. kola evropského Challenge Cupu porazily ve středu večer Osijek za 74 minut 3:0 (12, 13, 18).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT