Přesný počet stromů, ze kterých se budou trsy ořezávat a přesný počet těch, které kvůli enormnímu napadení jmelím budou muset zmizet, ještě není znám.

Rocková kapela Sentara znovu v akci
Kapela Sentera opět na scéně! Chceme prorazit na zábavách, hlásí frontman Dědek

Celá akce se bude odehrávat letos a příští rok 2022 v zimě. „Ořezáno bude nejméně 150 dřevin, káceno kolem dvaceti. Počet je průběžně aktualizován, vyhodnocení aktuálního zajmelení bude prováděno zejména na podzim kalendářního roku,“ přibližuje referentka odboru životního prostředí opavského magistrátu Zuzana Dočkalová.

Ani tato druhá fáze ale nebude poslední, protože jmelí se bude z napadených stromů likvidovat pravidelně vždy v zimě i v dalších letech.Radnice avizuje, že k zemi jdou opravdu jen ty kusy, které již nejde zachránit. Za každý pokácený strom se vysazuje jeden nový.

Co bude se dřevem

Co se dřeva z těchto stromů týká, už v první fázi se využilo ve veřejném prostoru města. Vznikly tak třeba prvky k sezení v parku za Slezankou, zájem byl však obrovský i ze stran mateřských, základních a středních škol.

Část dřeva nyní také prosychá v prostoru Dukelských kasáren, některé z kmenů poslouží pro sochařské sympozium, které se chystá k příležitosti oslav města v roce 2024.

Areál bývalých Dukelských kasáren v Opavě.
Soudní pře o prodej kasáren v Opavě nebude. Developer otočil

Dřevo vhodné pro umělecké zpracování totiž musí nejdříve řádně vyschnout.A také materiál z další části likvidace jmelí najde své uplatnění.

„Budeme se snažit o využití zejména tvrdého a hodnotnějšího dřeva, zbylé by bylo prodáno. U dotované akce se musel výnos z prodeje dřeva odečítat z dotace, takže jsme preferovali darování pro veřejně prospěšné účely. Pro příští etapy likvidace jmelí již s dotacemi nepočítáme, takže výnosy z prodeje dřeva mohou být v rozpočtu města použity například na spolufinancování dotovaných výsadeb nových dřevin. Ale bude se jednat již o řádově menší objemy dřeva,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí opavské radnice Jiří Vaníček.