K výbuchu došlo ve čtvrtek 20. 12. 2018 večer zhruba 800 metrů pod zemí. V té době na zasaženém pracovišti bylo 23 horníků. Přežili jen ti, kteří byli ve větší vzdálenosti od místa exploze. Přeživší byli otřeseni, pohmožděni a popáleni. 

Z třinácti zemřelých bylo 12 Poláků a jeden Čech. V první fázi, před hermetickým uzavřením hořícího důlního prostoru, se záchranářům podařilo vyprostit čtyři těla zemřelých horníků. Dalších devět muselo v dole zůstat. 

Vyšetřování

Hráze mohly být otevřeny až po uhašení ohně a ochlazení celého prostoru. Izolováno bylo celkem 4800 metrů důlních děl.

Více o tragickém výbuchu metanu na Dole ČSM se dočtete zde

Teprve minulý týden mohli do prostoru opět vstoupit báňští záchranáři a vyšetřovatelé, kteří mají za úkol zjistit, co bylo příčinou nehody a zda za ni někdo ponese přímou odpovědnost. 

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský už před několika dny potvrdil, že záchranáři provedli rekognoskaci terénu a lokalizovali polohu pěti těl havířů na čelbě. Dál se zatím nedostali. Těla však zatím vynést na povrch nemohli, dokud je neohledá lékař a stav místa nezadokumentují zástupci policie a státního zastupitelství. Kromě toho průzkumníci také měřili koncentrace plynů a teploty v dole.

Vyšetřovatelé musejí odhalit přesnou příčinu vzniku exploze. Pracují s několika verzemi. Patří mezi ně náhlý výron metanu z kapsy v dobývané hornině, který se bezprostředně poté vznítil, způsobil tlakovou vlnu a požár. Současně však musí prověřit i podezření na možné porušení bezpečnostních předpisů. 

Po tragédii se totiž objevily spekulace o tom, že horníci úmyslně ovlivňují čidla monitorující úroveň množství metanu, aby zabránili přerušování provozu a nepřicházeli o vytěžené tuny uhlí. 

Práce v podzemí černouhelné šachty ČSM ve Stonavě. Archivní snímek.
Bezpečnost v dolech? Ne vždy. Důležité jsou výkony!

Poskytování informací o současném dění v podzemí si vyhradilo okresní státní zastupitelství. 

Jak byl Deník v úterý informován, z podzemí mělo být odpoledne vyvezeno minimálně jedno tělo. Deníku to ve středu potvrdila karvinská okresní státní zástupkyně Gabriela Slavíková.

Další čtyři horníci by podle Slavíkové měli být vytaženi do konce měsíce dubna. „Předpokládá se, že budou vyproštěni všichni najednou,“ řekla Slavíková s tím, že v tuto chvíli není možné zveřejnit, v jakém stavu ostatky horníků jsou. V pátek by měla proběhnout soudní pitva. Těla posledních čtyř horníků v rubání chtějí záchranáři vyzvednout do poloviny května.

Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku
Prvních pět těl zemřelých vyzvednou na konci dubna
Práce v podzemí černouhelné šachty ČSM ve Stonavě. Archivní snímek.
Jak to vypadá v černouhelné šachtě? Podívejte se na videa a fotografie