Aktuálním činem neznámého samozvaného dřevorubce se zabývají pracovníci České inspekce životního prostředí i policisté. Zástupci strany Zelených označili incident za ekoterorismus a chtějí podat trestní oznámení.

„Neznámý pachatel nařezal dvacet šest stromů, další dva byly pokácené na zemi,“ upřesnila v pátek policejní mluvčí Monika Kozumplíková s tím, že trestně právní kvalifikace činu prozatím není stanovená.

Událost se podle policistů stala v době od středečního odpoledne do čtvrtečního rána.

Dendroložka doporučila 15 stromů hned smýtit

Stromy nařezané motorovou pilou až do poloviny kmene objevili ve čtvrtek ráno pracovníci stavební firmy, kteří mají lokalitě Pohoř staveniště.

„Zjistili, že podřezána byla většina stromů, které byly určené ke skácení. Jako trestný čin to oznámili na policii a také nám. My jsme informovali odbor životního prostředí ve Valašském Meziříčí a ten následně inspekci životního prostředí,“ přiblížil sled událostí starosta Zašové Jiljí Kubrický.

Pracovníci inspekce doporučili vedení obce, aby si nechala zpracovat odborné posouzení stavu poškozených stromů dendrologem.

„Ihned jsme tedy oslovili dendroložku. Z jejího posudku vyšlo, že patnáct z celkových šestadvaceti poškozených stromů je nebezpečných natolik, že mohou ohrozit život. Takže jsme je dnes nechali pokácet,“ informoval Kubrický.

O osudu dalších poničených dřevin bude obec v příštím týdnu jednat s pracovníky odboru životního prostředí.

Stromy stojí v cestě protipovodňovým opatřením

Stromy v lokalitě Pohoř byly určené ke kácení kvůli plánovaným protipovodňovým opatřením. Jejich investorem ovšem není obec Zašová, nýbrž Státní pozemkový úřad.

„My jsme pouze povolovali samotné kácení,“ poznamenal starosta Kubrický.

Projekt ale vloni v listopadu na základě podnětu jednoho z místních obyvatel pozastavila právě inspekce životního prostředí – kvůli chybějícímu vyjádření k dopadům kácení na krajinný ráz. Státní pozemkový úřad se proti tomu odvolal. Rozhodnout nyní musí úředníci ministerstva životního prostředí.

Domy jsou vyplavené několikrát do roka

Na přípravě protipovodňových opatření v Zašové pracují už více než deset let, od bleskových povodní v roce 2009.

„Už minulé vedení obce zadalo v roce 2010 zpracování pozemkových úprav, které by zamezily škodám při bleskových záplavách. V lokalitě Pohoř jsou poměrně časté. I několikrát do roka bývají místní domky vyplavené vodou z lesů a polí nad nimi,“ popsal Jiljí Kubrický.

Podle ochránců přírody ze strany Zelených je ale plánovaná koncepce protipovodňových opatření špatná, necitlivá k místní krajině. Mimo jiné právě kvůli kácení aleje stromů.

„Zničí se kus krásné valašské přírody a proti povodním to nepomůže. Všude se mluví o tom, jak vodu zadržet v krajině, a zde je v plánu asfaltování a odvádění vody pryč,“ říká ochránce přírody a vsetínský zastupitel za Zelené Tomáš Husa.

Ukázkový ekoterorismus, říkají Zelení

Stromy podle něj zničil někdo, kdo byl s celou situací dobře seznámen.

„Jednal v naprostém souladu se zájmy investora a realizátora akce. Konec vegetačního období se blíží, tohle byla zákeřná a odporná možnost, jak celý problém ‚vyřešit‘,“ komentoval Tomáš Husa.

Spolupředseda Zelených Michal Berg připomněl, že kvůli kácení stromů už dříve vznikla také petice kterou podepsaly tisíce lidí.

„Někdo ale věc vzal do svých rukou a zmrzačil přesně ty stromy, které se měly kácet. Podřezané stromy navíc mohly kohokoli zranit nebo zabít, v Zašové jsme byli tedy svědky ukázkového ekoterorismu,“ dodal Michal Berg.

Podle něj Zelení kvůli kácení podají trestní oznámení.

„Za úmyslné poškození životního prostředí, které navíc může způsobit těžkou újmu na zdraví nebo smrt, hrozí pachateli až tři roky vězení,“ řekl Berg.

Pod zmiňovanou peticí proti likvidaci aleje stromů v Zašové je v těchto dnech téměř devět tisíc podpisů. Starosta Zašové Jiljí Kubrický však upozornil, že jen málo signatářů se v ní přihlásilo k bydlišti přímo v této třítisícové obci.

„Ze Zašové je tam asi stovka lidí,“ řekl starosta.