Zatím nejvyšší návštěvnost během aktuální zimy v průběhu uplynulého víkendu zaznamenali ve Ski areálu Vaňkův kopec, který se nachází v Horní Lhotě na rozhraní opavského a ostravského okresu. Zatímco začátek sezony byl bídný a provozovatelé čekali na pořádnější mráz, aby mohli zasněžovat, minulý týden se opravdu vydařil.

„Konečně jsme mohli spustit plný provoz. Návštěvnost byla od pátku opravdu velká. A to i v neděli. Opravdu máme za sebou nejsilnější víkend z celé sezony,“ komentoval ředitel Vaňkova kopce Václav Kurka.

Momentálně je na svahu půl metru sněhu, což lyžařům a snowboardistům nabízí ideální podmínky. „Lidé k nám jezdí. Od 8. ledna navíc funguje lyžařská škola. Máme zde 150 dětí dopoledne a stejný počet i odpoledne,“ pokračoval čelní představitel Vaňkova kopce.

Podle něj se ovšem ztráta, do které se areál dostal vinou nepříznivých klimatických podmínek, už nejspíš nepovede stáhnout. „V nejdůležitější době, tedy během vánočních svátků, se nejelo naplno. Vždycky se srovnává s minulou sezonou, která byla dobrá. Oproti ní jsme ale ve ztrátě zhruba čtyřiceti nebo padesáti procent.

I kdyby byly podmínky po zbytek sezony ideální, už to asi nevyrovnáme,“ doplnil Václav Kurka.

LIDÉ SE PTAJÍ, ZDA SE LYŽUJE

Byť se pod sněhem ocitlo Vítkovsko a také Budišovsko, vlek ve Ski areálu Horní Guntramovice u Budišova nad Budišovkou zůstal nehybný. Zhruba patnácticentimetrová pokrývka přírodního sněhu nestačí.

„Jsme odkázáni pouze na něj. Bohužel bychom ho potřebovali alespoň třicet centimetrů. Když se začne shrnovat, dostaneme se až na zem,“ vysvětloval předseda guntrmovického ski areálu Ondřej Vystrčil.

Veřejnost je přitom po lyžování doslova hladová. „Pravidelně zvedáme telefony lidí, kteří zjišťují, zda se u nás lyžuje. Bohužel zatím pro ně máme špatné zprávy. Poslední roky to není se sněhem moc dobré. Minulý rok se u nás lyžovalo necelé dva dny. Doby, kdy jsme fungovali pětaosmdesát dní v kuse, jsou pryč,“ pokračoval.

V Guntramovicích se pokoušeli uspokojit také běžkaře, ale ani ti se zatím nedočkali: „Zkoušeli jsme na skútru projet přibližně pětikilometrovou trasu v okolí naší sjezdovky. Bohužel dost u nás foukalo a vítr vzal sníh nejen ze svahu, ale i z míst, kde mohla vzniknout běžkařská trať.“

UTRUM ZATÍM MAJÍ I BĚŽKAŘI

Běžkaři nepochodili ani v Pusté Polomi, kde se činili členové místního lyžařského klubu, avšak nakonec marně.

„Snažili jsme se to protáhnout, ale po chvíli jsme hrnuli zeminu. Je potřeba větší sněhové nadílky, abychom s tím něco svedli. Bohužel předpověď počasí na další dny pro nás není moc příznivá. Má být totiž teplo,“ poznamenal k aktuální situaci vlekař Lyžařského klubu Pustá Polom Marek Holuša.

Nepříznivá situace vládne také na nedaleké sjezdovce. Lyžaři se po ní prozatím neprojeli. „Je to špatné. Jsme závislí na přírodním sněhu. Doposud jej napadlo zhruba patnáct centimetrů, potřebovali bychom ho však minimálně půl metru. Uvidíme, jak se to bude nadále vyvíjet. Loni se u nás lyžovalo necelý týden,“ připojil na závěr několik slov Marek Holuša.