Na Štědrý den sloužil už několikrát, s dvacetičtyhodinovými směnami vyjde hasičům směna na každé třetí Vánoce. „Vánoce v práci mi určitě nevadí. Děti nemám, takže nemám problém s tím, že nejsem doma. Už teď vím, že budu sloužit i příští Vánoce, protože bude přestupný rok" říká hasič.

U kavinských profesionálních hasičů je na směně 15 lidí, minimální stav je 12. Dovolenou si tak mohou vzít současně jen tři požárníci. „Je běžné, že mladí kluci, kteří nemají vlastní rodiny, dělají tzv. výměny s těmi, kteří mají malé děti," vysvětluje hasič a dodává, že Vánoce v práci jsou vlastně docela fajn.

Chlapi si dopředu losují, kdo komu koupí dárek, drobnost do dvoustovky. Na stanici mají ozdobený stromeček, společně povečeří, salát a rybu nebo řízek si donesou z domu, nebo jim je do práce donesou manželky a přítelkyně. Vánoční směna bývá spíše klidná, výjezdů moc nebývá.

Typicky vánoční požár však karvinští hasiči zažili před několika lety. „Bylo to den před Vánocemi, 23. prosince. Od adventního věnce, který začal hořet, chytla celá kuchyň," vzpomíná na neradostné Vánoce jedné z místních rodin Golasowski.

Někdy klidněji, jindy neví kam skočit

Karviná - Mezi povolání, bez kterých se to i o svátcích zkrátka neobejde, patří i zdravotní sestřičky.

Některá oddělení nemocnic propouští pacienty, u kterých je to možné, na Vánoce domů. Potřeba je tak také méně zdravotnického personálu. O jednotce intenzivní péče to ale rozhodně neplatí. Zdravotní sestra Jaroslava Ochodková má na Štědrý den denní směnu. Štědrý večer s rodinou tak stihne, v práci končí v šest hodin večer.

„Dřív mi směny na Vánoce vadily, měla jsem malé děti a bylo smutné netrávit Štědrý večer s rodinou. Dneska už to ale neřeším, synové jsou dospělí a někdo v práci být přece musí," říká sestřička. A jaká je vánoční směna v nemocnici? „U nás je to různé, jsme akutní centrum, takže někdy je směna klidná, někdy nevíme, kam dřív skočit," vysvětluje sestřička a dodává, že na tom, jestli jsou svátky nebo ne, u nich rozhodně nezáleží.

Sestřičky se snaží prostřídat tak, aby někdo pracoval na Vánoce, někdo na Silvestra, už teď se domlouvají na příští rok. „Vánoční směnu si snažíme zpříjemnit, dáváme si dárečky. Máme také možnost objednat si vánoční jídlo, na oběd krupicovou kaši, na večeři klasiku, salát a rybu," popisuje zdravotní sestřička.

Klidné Vánoce? Pro taxikáře nikoli

Štědrý den čeká na karvinského taxikáře Zdeňka Šustra.

Karviná – Už 15 let jezdí jako profesionální řidič taxislužby a tak šichty, které si odkroutil za volantem právě na Štědrý den už ani nepočítá. Karvinský taxikář Zdeněk Šustr bude jezdit také letos.

„Vychází mi tak šichta a tak to beru jako běžný pracovní den," říká zkušený karvinský taxikář, který zároveň ví, že šichty o Štědrých dnech jsou zároveň i přeci jen v něčem jiném. Zatímco většina lidí si užívá svátky klidu a pohody, právě taxikáři se rozhodně mají co ohánět. „Začíná to už dny před Vánoci a na Štědrý den to pokračuje. Jezdí se prakticky po celý den," popisuje Zdeněk Šuster.

„Přes den lidé jezdí na návštěvy po rodinách, rozvážejí dárky a podobně. Večer jsou to zase odvozy na půlnoční mši a na náměstí a zpět. Každopádně mají tyto jízdy na Štědrý den možná i trochu jinou atmosféru, že lidé jsou více vstřícnější a příjemně naladění," zamýšlí se karvinský taxikář nad atmosférou takových směn.

On sám si ale atmosféru hlavního dne Vánoc vychutná také. Zasloužená odměna v podobě klidu a odpočinku ho čeká večer. „Střídáme se na autě s kolegou, já ten den budu jezdit do večera, on pak převezme službu večerní," dodává Zdeněk Šustr, jeden z lidí, pro které jsou Štědré dny velmi často spojené také s prací, aby si jiní lidé mohli vychutnat pohodlí Štědrého dnes e vším všudy a třeba si tak zpříjemnit projížďky městem i služnou, kterou nabízejí profesionálové z oboru.

Pozor nejen na ty, kdo zneužívají poklid svátků

Karvinsko – Ačkoli jsou Štědré dny z jejich zkušeností přeci jen poněkud klidnější, než tomu bývá o dnech všedních, nemohou rozhodně ponechat nic náhodě a musí pracovat na plno jako kdykoli jindy. O bezpečnost a pořádek se tak v plné síle starají také policisté a strážníci.

„Zejména v časech, kdy většina lidí usedá ke štědrovečerním večeřím, bývá ve městě opravdu klidněji. Ne ale pro nás. Víme, že právě takových chvil mohou zkoušet zneužít různí nenechavci, třeba ti, kteří se zaměřují na vykrádání aut, obchodů a podobně," říká k vánočním směnám zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana.

Karvinští strážníci pak ten den slouží v běžném kolotoči svých dvanáctihodinových směn. Na žádné úlevy se tady o svátcích nehraje a daná směna musí být v plném nasazení, jako kdykoli jindy.

Poněkud náročnější směna pak strážníky čeká vždy o týden později. Ano, oslavy Silvestra a zejména alkoholem rozjívení nebo naopak zničení lidé se strážníkům starají o to, aby si poslední den v roce „užili" na plno také oni.

Podobně to mají také policisté v celém okrese Karviná. „Podle zkušeností z minulých let se o Štědrém dni většinou nic mimořádného nestane a také počet trestných činů není nijak veliký. Pro nás je to ale samozřejmě den, jako každý jiný, kdy policisté v celém okrese pracují v plném nasazení," doplnil Miroslav Kolátek z tiskového oddělení karvinské policie.