Od loňského roku opavská a krnovská a od minulého týdne i havířovská a karvinská a frýdecko- -místecká a třinecká. Tyto dvojice krajských nemocnic vede od minulého týdne vždy jeden ředitel. O takzvaných personálních uniích i o tom, jak zkrátit čekací lhůty na plánované zákroky pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jednalo vedení Moravskoslezského kraje a ředitelé nemocnic zřizovaných krajem s ředitelem této největší zdravotní pojišťovny v České republice Zdeňkem Kabátkem.

Ředitel VZP garantoval, že finance, které díky nové formě řízení krajské nemocnice ušetří, zůstanou v síti těchto zdravotnických zařízení. Zvýší se také kompetence regionálních ředitelů VZP v Moravskoslezském kraji tak, aby po dohodě s řediteli krajských nemocnic mohli rozhodovat o přesunu prostředků na péči.

„Mohly by se tak například zkrátit čekací lhůty na výměnu kloubů. Pacienti, kteří v současnosti musejí na tento zákrok čekat kvůli tomu, že nemocnice, v níž ho chtějí podstoupit, už vyčerpala finanční limit dohodnutý s VZP na tyto operace, budou moci být léčeni v jiném krajském zařízení, které tento limit ještě nevyčerpalo. Popřípadě dojde k přesunu finančních prostředků od VZP na tyto zákroky mezi krajskými nemocnicemi," vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek také vedení Moravskoslezského kraje a krajských nemocnic informoval, že zdravotní pojišťovna v současnosti provádí revizi počtu svých pojištěnců v MSK. Konstatoval, že po jejím ukončení by mohlo dojít k přehodnocení navýšení měsíčních záloh pro krajské nemocnice na péči o klienty VZP pro druhé pololetí letošního roku.

K rozhodnutí řídit krajské nemocnice formou personálních unií Moravskoslezský kraj přiměl vývoj situace ve zdravotnictví v České republice, kdy dochází k výraznému propadu příjmů nemocnic a zároveň k růstu jejich nákladů. „Novým organizačním uspořádáním zůstane zachována stávající dostupnost a kvalita zdravotní péče o občany, a zároveň dojde k úspoře nákladů na správu, nákup služeb, materiálu a dalších komodit," vysvětlil, moravskoslezský hejtman Miroslav Novák, proč minulý týden krajští radní schválili nový systém řízení nemocnic zřizovaných krajem.