Reného kamarádi se po prvotním šoku z této zprávy otřepali a přemýšleli, jak rodině pomoci, jak manželku a syny finančně na nějakou dobu zabezpečit. Rozhodli se proto založit sbírku v rámci projektu Znesnáze 21, což je humanitární projekt, který zastřešuje matematik Karel Janeček.

K události došlo v sobotu 18. dubna. Nález cyklisty bez známek života v oblasti Filipky, nedaleko obce Návsí, byl pracovníkům krajského zdravotnického operačního střediska nahlášen před tři čtvrtě na sedm.
Cyklistu v kritickém stavu transportovali z Beskyd vrtulníkem záchranáři

„Uvědomujeme si, že rodině Renka nic nenahradí. Nicméně bychom Vás všechny rádi touto formou oslovili a požádali o poskytnutí finančního příspěvku, který snad pomůže zmírnit těžkou dobu, která rodinu bezpochyby čeká,“ píše se webové stránce sbírky.

Na sociálních sítích měla zpráva o tragédii obrovskou odezvu. Zareagovala například i Reného spolužačka, žijící už 20 let v USA.

Za pár hodin skoro půl milionu

Sbírku její organizátoři vyhlásili a spustili ve středu v šest hodin večer. A nestačili se divit. „S takovým vývojem jsme nepočítali. Solidarita lidí je fakt neskutečná,“ těší Adama Michalského, Reného dlouholetého přítele. Jak říká, na kole s ním sice nejezdil, ale měli jiné společné aktivity.

Ilustrační foto.
Nemocnice v Karviné potřebuje nutně krev, žádá pravidelné dárce i prvodárce

Pro úplnost dodává, že za nápadem uspořádat finanční sbírku, není pouze on, ale i další Reného kamarádi.

Na kontě na pomoc rodině zemřelého sportovce se ještě během středečního večera, po pár hodinách shromáždilo téměř půl milionu korun! „Fakt nás to překvapilo. Myslím si, že lidská solidarita a ochota přispět, svědčí o kvalitě člověka, jehož rodině se pomáhá,“ myslí si Michalski.

Dobrovolnice ADRA Havířov nakupují pro seniory
Pomáhat je radost, říká Hana Čadová z ADRA Havířov

Na webových stránkách sbírky jsou vidět částky, kterými dárci přispěli. Naprostá většina jich je anonymních, doplňují je kondolence. Většinou lidé přispívají 500, 1000 nebo 2000 korun. Jsou tam ale i částky 50 i 100 tisíc korun.

„Pokud bude původní cílová částka, kterou jsme stanovili na půl milionu korun, překročena, což už nyní je, samozřejmě nevadí. Všechny peníze dostane rodina,“ prohlásil Adam Michalski.