„Šlo o tři ženy ve věku 39, 40 a 52 let. Případ byl nahlášen jako nevolnost s předkolapsovým stavem a závratěmi. Ženy pracovaly v prostředí se zvýšenou vlhkostí. Stavy všech žen naštěstí nebyly vážné, všechny tři byly při vědomí a my jsme je pak předali do péče místní nemocnice," uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Tři kolapsy na jednom místě obvyklé nejsou

Mluvčí záchranářů dále uvedl, že k případům podobných kolapsů vyjíždějí v těchto dnech poměrně často, a to i několikrát denně.

„Nebývá ale obvyklé, aby šlo o hned tři případy na jednom místě," dodal Lukáš Humpl.

Podle informací, které Deníku poskytl Emil Bug, předseda Základní organizace Odborového svazu Kovo, pod který spadá i místní dílenská organizace pracovníků zmíněné firmy, nešlo údajně o první případy nevolnosti na daném pracovišti.

„S firmou jsme toto už řešili i v minulosti a navrhovali některé změny, které by tomu mohly zabránit. Bylo nám řečeno, že společnost přijala jistá opatření. Dle mého názoru ale zřejmě pořád nebylá dostatečná," řekl Emil Bug.

V hale je vlhkost a také přetlak

Mezinárodní společnost Mölnlycke Health Care vyrábí jednorázové chirurgické nástroje či prostředky pro ošetřování ran.

Ve výrobní hale proto musí panovat určité klimatické podmínky, zaměstnanci tam navíc pracují v ochranných oděvech.

„V hale je navíc přetlak, aby se lidově řečeno při jejím otevírání nenasávaly venkovní bacily a podobně, ale naopak se odsávaly ven. Chápu, že v určité dny v roce jsou takové teplotní podmínky, kdy ani špičková klimatizace nemusí stíhat vše. Za takových podmínek by ale přece měli manažéři firmy zmírnit vysoké pracovní tempo a normy a umožnit lidem třeba i častější přestávky a možnosti občerstvení," říká dále odborářský předseda.

Šéf firmy: Vytváříme stále lepší podmínky

Občasné problémy s vysokými teplotami v provozu v minulém týdnu připustil i generálního ředitele společnosti Emmanuel Chilaud.

„Teplotu v naší výrobní hale udržujeme v rozmezí 22 až 24 stupňů Celsia, což je v rámci zákonem stanovených limitů. Vzhledem k pravidelné výměně vzduchu, nutné pro naši výrobu, může dojít v těchto výjimečně horkých dnech k dočasnému zhoršení vlhkosti," popsal Emmanuel Chilaud.

„V reakci na tuto mimořádnou situaci byla prodloužena délka bezpečnostních přestávek. Během posledních dní také podáváme zaměstnancům plně mineralizovanou vodu, která je běžně poskytována pouze v těžkých provozech," sdělil k celému případu generální ředitel společnosti.

„Vedení společnosti se snaží neustále zlepšovat pracovní podmínky a investovat do technického vybavení. Aktuálně jsme schválili investici do dalších zlepšení klimatizačních jednotek v hodnotě několika milionů korun, která bude realizována do konce tohoto roku," napsal ředitel firmy v závěru svého vyjádření.

Záchranáři byli v pondělí opět v akci

Jak se ale podařilo redakci Deníku zjistit, v pondělních odpoledních hodinách zasahovali záchranáři ve firmě na Novém poli znovu.

Tentokrát nevolnost postihla další zaměstnankyni čtyřicetiletou ženu. „Ano, opět jsme vyjížděli do stejného objektu. Tentokrát šlo o křečový stav doprovázený pocitem zhoršeného dechu, nikoli stav kolapsový, jako byly tři páteční události. Paní jsme stejně jako v pátek převezli ze zaměstnání na centrální příjem místní nemocnice, kde jí lékaři poskytli další péči," doplnil mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.