Vojáci strávili noc z úterý na středu v lese pod širým nebem, přenocování patří k jedněm z řady soutěžních disciplín na Winter Survivalu. A není to pro ně ani tak těžký úkol, dokonce jim chyběl sníh.

Ve sněhu se spí líp

„Lepší sucho, mráz, pak není takové vlhko a to se spí dobře. Budeme u vody, uvidíme, jaké to bude. Když bude do minus deseti, bude to pěkné. Sníh působí jako izolant, a kdyby byl sníh, bylo by líp," plánoval nocování jeden ze závodníků, Ondřej Hejdánek ze 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Sníh chyběl vojákům nejen pro přespání, ale i při přesunu terénem, v němž za dva dny musí urazit na padesát kilometrů. „Sníh pomůže ve sjezdech, v pohybu, ve skluzu, člověk je rychlejší, víc si odpočine. Je to jiný pohyb. Do kopce to neklouže, z kopce se krásně svezete," řekl Ondřej Hejdánek. Letos nemohli jet soutěžící na lyžích, nesli si je a šli pěšky.

Na úkol je nejlépe jít hlavou

Ve středu vojáky čekal obzvlášť těžký úkol: utáhnout ve třech sedmitunovou tatru. Měli deset minut na to, aby ji lanem popotáhli na rovince o deset metrů. I tady se ukázalo, že je třeba na splnění úkolu nejen fyzická síla, ale i trocha přemýšlení a nalezení co nejlepšího řešení.

„Většina týmů to zvládla v časovém limitu a našla způsob, jak pomocí lana a karabin vytvořit kladkostroj, co umožní utáhnout i sedmitunovou tatru," konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera.

K dalším úkolům patřilo poskytnutí první pomoci vojákům, kteří byli zraněni výbuchem granátu. Soutěžící měli za úkol správně určit způsob zranění, které figurant měl, poskytnout mu správným způsobem první pomoc, přivolat záchranářský vrtulník a zdravotníkům poskytnout o zranění správné informace.

Ve čtvrtek soutěž Winter Survival končí, vojáci se ještě utkají ve vyřazovacím závodě na lyžích na Ovčárně pod Pradědem.