První vzácné vidle z jižní polokoule dopravili dárci z Austrálie do Lichnova osobně.

„Láďa a Hanka nejsou rodilí Australané, ale Češi, kteří se tam usadili natrvalo. Když se rozhodli navštívit svou původní vlast, Lichnovské muzeum vidlí má řadu příznivců nejen na severní polokouli, ale také u protinožců na opačné straně zeměkoule. Díky nim se může pochlubit mimořádně cennými vidlemi z Austrálie.samozřejmě před odletem přemýšleli, jakým dárkem potěší své příbuzné v Lichnově. Abych to zkrátil, podařilo se jim v australských rodinách sehnat dvoje vidle, které pamatují doby tamní zlaté horečky. Prostě hotový vidlácký poklad, o jakém se nám ani nesnilo," představil nový přírůstek zakladatel lichnovského muzea vidlí Jan Gemela.

Hanka s Láďou, který si už zvykl na australskou podobu svého jména Ladi, žijí ve městě Ballarat ve státě Victoria, asi 105 kilometrů severozápadně od hlavního města Melbourne.

Vidle vyměnili za brownies

Vzácné vidle získali od potomků původních kolonizátorů Austrálie výměnou za sladkosti, konkrétně čokoládové brownies.

„Vidle původně patřily jejich přátelům Judy a Jenny, které je opatrovaly jako dědictví po svých rodičích. Ti farmařili v okolí Ballaratu. Dodnes tudy australští farmáři ženou stáda krav až do Darwinu, protože australské hovězí se prodává do Malajsie zásadně živé. Kromě farmaření se zde také těží zlato. Kdysi bylo město Ballarat pro Austrálii tím, co pro Ameriku Klondike. Pro naše muzeum by ale zlatý nuget neměl takovou cenu jako tyto dva exempláře vidlí," popsal Gemela historii, která se váže k nové vidlácké akvizici.

Vidle si zabalili do kufru

Čechoaustralané Hanka a Láďa se před cestou na letiště řádně zapotili, když nastalo velké balení.

Museli dokonce oželet pár osobních věcí, aby se kufry s těžkými vidlemi vlezly do optimální váhy zavazadel.

A to ještě netušili, jak se bude na historické vidle tvářit ostraha při mezipřistáních na letištích v Melbourne, Shanghaji a Paříži. Zejména Číňané bývají při letištních kontrolách nevyzpytatelní.

„Přestože jim při letištních prohlídkách zabavili dokonce i horolezecké karabiny na batohu, vidle v kufru jim nakonec prošly. Díky tomu se už dnes můžete přijet podívat do Lichnova na atypické rycí vidle s ostrými hroty a druhé na seno, které minimálně po tři generace sloužily v Austrálii. Ty na seno mají speciálním způsobem uchycenou násadu pomocí trnu s objímkou. V muzeu jsme zatím měli pouze jeden jediný exemplář vidlí s tímto zvláštním systémem uchycení. Ten má mimochodem taky velkou historickou hodnotu, protože pochází ze statku v Nové Pláni, který skončil zaplavený na dně přehrady Slezská Harta," uzavřel Jan Gemela.

Ten, kdo nebude mít v dohledné době cestu do Lichnova, se může seznámit s muzeem Vidlí prostřednictvím televizního pořadu Toulavá kamera. Reportáž pro Českou televizi v muzeu vidlí natáčel Milan Brauner koncem července, který v Lichnově navštívil také bývalý větrný mlýn a obecní muzeum česko-německé historie. Pořad je propojen s portálem Czechtourismu Kudy z nudy, na kterém se Muzeum vidlí objevilo už začátkem června.