Zábavní rodinný park za čtyři sta milionů korun chce investor postavit na pozemku za areálem hřiště a hřbitovem v Ostravské ulici. Projekt počítá s krytou halou se zhruba pětadvaceti atrakcemi pro děti ve věku od 2 do 14 let, divadlem, obchůdky, občerstvovacími koutky i s prostory pro pořádání firemních akcí či narozeninových oslav.

Vedle areálu by dále mělo „vyrůst“ parkoviště s kapacitou až pro šest set vozidel a v budoucnu také venkovní část s dalšími atrakcemi.

V současné době již tyto parky úspěšně fungují například v Belgii či Holandsku, v České republice by měly v příštích letech vzniknout ve třech lokalitách Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Podle slov Ivana Lackoviče z investorské firmy TNI Group se jedná o typ projektu, který v České republice a vůbec ve střední Evropě není. A právě Bílovec má na vznik tohoto zábavního areálu s předpokládanou roční návštěvností až tři sta tisíc lidí šanci.

Ilustrační foto. Dům v Radniční ulici v Odrách.
Úřad v Odrách se asi bude stěhovat

„V Bílovci vidíme zajímavý prostor pro region Ostravska, kde kromě lokální klientely předpokládáme i velký zájem ze strany polských klientů,“ vysvětlil na pondělním veřejném projednání v bílovecké knihovně Ivan Lackovič s tím, že projekt by měl přinést zhruba stovku nových pracovních míst, pro město také značný ekonomický přínos související například s rozvojem gastronomických služeb, hotelnictví či dopravy a další bonusy.

Místní obyvatelé ale mají z rozsáhlého komplexu obavy, konkrétně z nadměrného hluku v okolí areálu nebo ze zvýšené dopravy, některým se zdá nevhodná také lokalita v blízkosti hřbitova. Podle Ivana Lackoviče se ale lidé hlučnosti obávat nemusí, protože jim licence od belgické společnosti Plopsa Group garantuje odfiltrování hlučnosti směrem k venkovnímu prostředí. V případě venkovní části atrakce by se pak mělo jednat spíše o klidovou část s fontánou, prolézačkami a hřištěm. Často skloňovaným tématem byla na veřejném setkání již zmíněná doprava. Lidé se obávají zvýšení dopravy nejen v okolí zábavního centra, ale po celém městě. Navíc po frekventované Ostravské ulici, kterou lemují základní škola, sportovní areál či kulturní dům, již v současnosti denně projíždějí stovky automobilů.

„Dva takové parky už jsem viděl, hluku bych se nebál, ale taky bych měl trošku obavy ze stoupající dopravy, protože to je přísun velkého množství lidí a ta doprava určitě stoupne,“ pronesl na jednání zastupitel a radní města Norbert Nossek.

ROZVOJ SLUŽEB

Jako velkou příležitost zejména pro rozvoj služeb ve městě vidí tento projekt starosta Bílovce Pavel Mrva. „Z mého pohledu je to obrovská příležitost. Každá investiční akce má svá negativa i pozitiva, můj názor ale je, že tam převládá víc výhod než nevýhod,“ uvedl bílovecký starosta a dodal, že v územním plánu Bílovce je tato plocha na okraji města, takzvaná průmyslová zóna, již řadu let zařazena pro výstavbu většího areálu, ať už zábavního či výrobního. Zároveň se starosta vyjádřil také k otázce dopravy.

„Město Bílovec má co nabídnout, ale nemůžeme se bát toho, že nám tady denně přijede tisíc lidí navíc,“ řekl asi třem desítkám účastníků, kteří se veřejné diskuse zúčastnili. Podle něj nebude počet návštěvníků zábavního parku vysoce převyšovat množství nakupujících v nedalekém Penny marketu, kde se podle zjištěných informací pohybuje průměrné 1400 zákazníků denně.

Navíc se předpokládá, že největší klientela bude do města přijíždět od Ostravy a směrem od Polska. „Jistá zátěž to bude, ale nemyslím si, že to bude něco katastrofálního, co by Bílovec neutáhl,“ poznamenal Pavel Mrva s tím, že v současné době již připravují nezbytná opatření pro zvýšení bezpečnosti právě na rušném hlavním tahu od Ostravy.

Ilustrační foto.
Nový Jičín zažil politické K.O. ještě před volbami

RYCHLOST NA HLAVNÍM TAHU POHLÍDÁ RADAR

„Na Ostravské ulici by mělo být úsekové měření radarem. Momentálně se již zpracovává projektová dokumentace a v příštím roce by snad již měla být hotova realizace. To by mělo vést ke zklidnění průjezdu městem,“ prozradil k chystaným opatřením bílovecký starosta.

VYHLÁSÍ KVŮLI PARKU REFERENDUM?

Bílovečtí obyvatelé ale vybudování zábavního parku vnímají jako velký a zásadní projekt, který by stál za vyhlášení místního referenda. „Mě osobně to v tomto kontextu ani nenapadlo,“ zareagoval na dotaz k referendu starosta Pavel Mrva. Podobně se k této záležitosti vyjádřili i Norbert Nossek nebo místostarostka Sylva Kováčiková.

„Referendum jsme v současné době neměli potřebu vyvolávat, protože před referendem by musela proběhnout velmi důsledná diskuse, neboť lidé často nevědí, o čem se vlastně hlasuje. Takže pokud bude někdy referendum vyvoláno, jako že je nutné, tak opravdu budeme té diskuzi věnovat velkou pozornost,“ doplnila bílovecká místostarostka s tím, že si nepamatuje, že by po revoluci v Bílovci nějaké referendum vůbec proběhlo.

O prodeji pozemků, kde by měl zábavní park stát, by mělo bílovecké zastupitelstvo pravděpodobně rozhodovat na mimořádném zasedání v průběhu října.

Ilustrační foto.
Hrozí hokejistům Studénky konec sezony?