Od silvestrovského do novoročního rána vyjeli v kraji celkem 421krát.

„Je to o přibližně čtyřicet procent více, než kolik činí dlouhodobý průměr událostí v Moravskoslezském kraji a o sedmdesát výjezdů více, než během Silvestra 2014," porovnal Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje. Jak doplnil, jen od silvestrovské půlnoci do sedmé ráno musely posádky záchranářů zasahovat ve 127 případech. „Nárůst událostí v této době činil trojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl však průběh večera a noci srovnatelný s minulými lety," dodal.

V šesti případech zdravotníci zasahovali u poranění způsobených odpalováním zábavní pyrotechniky. „Jednalo se o zranění horních končetin nebo hlavy, v jednom případě těžkého charakteru, v ostatních lehkého nebo středně závažného. Dva z těchto úrazů se odehrály v Ostravě, další pak na Bruntálsku a tři na Frýdecko-Místecku. V této souvislosti jsme nezaznamenali přímé ohrožení života," podotkl Humpl.

Kuriózní ale byla podle jeho slov událost v jedné z obcí na Opavsku, která se odehrála několik hodin před silvestrovskou půlnocí. „Sedmadvacetiletý muž odpálil petardu, od které následně začalo hořet křoví. Při následném hašení požáru se muž popálil na ruce. Ošetřit však bylo nutno i dalšího, sedmapadesátiletého muže, který čekal na hasiče a šel jim ukázat, kde hoří. Přitom na chodníku uklouzl, spadl a také si poranil horní končetinu. Do nemocnice v Ostravě tak museli být transportováni oba," popsal.

Od půlnoci do ranních hodin 1. ledna byli záchranáři voláni rovněž k pěti desítkám poranění, mezi nimiž jednoznačně dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla z rozbitých skleněných výplní dveří a sklenic.

„V téměř dvou desítkách případů pak zranění posádkám záchranné služby uvedli, že byli napadeni jinou osobou, nejčastěji v restauracích a barech, ale také v domovech. Dominující v těchto situacích byla jednoznačně poranění hlavy," uvedl Humpl.

K novoročním oslavám patří také alkohol i s následky jeho nestřídmé konzumace. S diagnózou opilosti či otravou alkoholem muselo být v kraji záchrannou službou ošetřeno deset osob, mezi nimi i dva dospívající.

„Opilí a zranění tedy tvořili celou polovinu všech událostí od silvestrovské půlnoci do dnešního rána," podotkl Humpl a dodal, že během silvestrovské noci narostl také počet zásahů u pacientů s epileptickými záchvaty, kterých záchranáři v kraji ošetřili celkem sedm.

Hasiči: Čtyři desítky výjezdů, naštěstí méně závažné

Mírný nárůst počtu výjezdů oproti minulosti zaznamenali krajští hasiči. V průběhu uplynulé noci vyjížděli celkem ke třiačtyřiceti událostem v kraji. „V porovnání s předešlými pěti léty to znamená mírný nárůst. Tehdy se počet silvestrovských výjezdů pohyboval v rozmezí od třiceti do čtyřiceti," uvedl mluvčí krajských hasičů Marek Gašparín.

Oslavy příchodu roku 2016 se ale podle něj obešly naštěstí bez závažnějších nebo rozsáhlejších událostí. „V osmadvaceti případech šlo především o požáry popelnic, odpadu a lesních porostů. V průběhu uplynulé noci hasiči likvidovali také požár balíků slámy na poli, dva požáry automobilu ve Frýdku-Místku a Ostravě a rovněž požár zahradního domku v Klokočově na Opavsku," popsal Gašparín. Jak ale doplnil, hasičům se, naštěstí, podařilo ve všech případech požáry včas likvidovat.

„To bylo důležité zejména v případě požáru věcí na balkoně výškového obytného domu ve Frýdku-Místku," podotkl mluvčí s tím, že příčinou požárů na balkonech se často stává odpálená pyrotechnika. V souvislosti s likvidovanými požáry však hasiči neevidují v našem kraji žádné zraněné nebo usmrcené osoby.