V zahraničí se červenomasá jablka začala pěstovat z estetických a ze zdravotních důvodů.

Krvavě rudé plátky nebo křížaly se perfektně vyjímají v ovocných lahůdkách, na slavnostních tabulích, v dekoracích nebo na vánočním stromečku. Mnozí také věří v blahodárné účinky moštu z krvavých jablek. Vychází z předpokladu, že zatímco běžné jablko má antioxidanty a barvivo zkoncentrované jen ve slupce, ty červenomasé jich musí mít vysoký obsah v celém objemu. Proto se křížaly a mošty z krvavých jablek prodávají v prodejnách zdravé výživy dvojnásobně dráž než stejné produkty z obyčejných klasických jablek.

Čeští zahrádkáři zatím většinou červenomasá jablka znali jen z okrasných odrůd, které mají podřadnou chuť jako pláňata. Když se začaly červenomasé jabloně objevovat v nabídce zasilatelských služeb, někteří zahradníci podle fotografií očekávali převratnou novinku.

Mičurinova Rudá Vlajka?

Zkušení pomologové ale skepticky upozorňovali, že podobné experimenty dělal už Mičurin, ale nikdy se v českých sadech a zahradách dlouhodobě neuchytily. Krásná rudá barva totiž bývá často spojena s podprůměrnou chutí.

„Tyto červenomasé odrůdy jablek jsou silně podobné Mičurinově odrůdě Rudá Vlajka, u které je v popisu uvedeno, že je odolná na mráz a choroby, ale chuťové vlastnosti jsou fádní nakyslé. Jestli to opravdu nakonec není jenom znovuobjevená Rudá Vlajka pod moderním názvem. Je to reklamní tah prodejců šlechtitelů starý již sto let. Tuhle jsem četl starý c.k. katalog ještě z doby před první světovou válkou a jablko s červenou dužinou tam nabízeli taky. Pokaždé se na to pár tisíc lidí nachytá a pak se na to zapomene. Než zase někdo nabídne další úžasnou novinku poskytující skvělý růžový mošt a dokud se najde dost lidí ochotných vypláznout tisíc korun za dva špičáky," varoval před předčasným optimismem jeden z diskutujících na ovocnářském webu zahrada.cz.

Krájení a ochutnávání

A jak to dopadlo v našem regionu? Hlavně v USA, Německu, Švýcarsku nebo Holandsku má pěstování červenomasých jabloní tradici. Zahraniční zahradníci znají přes deset červenomasých odrůd jabloní. U nás jsou nejčastěji nabízeny jako novinka odrůdy Baya Marisa, Red Devil a Red Love. Jablka z rudého ďábla Red Devil sice chutnají skvěle, ale namísto krvavé dužiny mají v našich končinách jen načervenalý nádech těsně pod slupkou. Podobné náznaky načervenalé dužiny čeští sadaři dávno znali třeba u staré osvědčené odrůdy Kalvil. Zdá se, že fotografie rudých ďáblů na stránkách e-shopů byly upravené v počítači nebo dozrály v úplně jiných klimatických podmínkách.

Naproti tomu odrůda Baya Marisa vypěstovaná na Krnovsku je na řezu nádherně sytě rudá a dokonce z ní kape krvavá šťáva.

Estetika je na jedničku, ale chuťově Baya Marisa asi nikdy nebude konkurovat osvědčeným odrůdám.

Výstava se letos nekoná

Bohužel veřejnost se s novými ani s klasickými odrůdami jablek letos neseznámí.

Tradiční okresní výstava ovoce a zeleniny spojená s volbou jablka roku v krnovském paláci Silesia se letos nekoná. „Je to organizačně i finančně dost náročné, tak jsme se dohodli, že budeme pěstitelskou výstavu pořádat co dva roky. Protože je to okresní výstava, zvažovali jsme také možnost letošní ročník uspořádat v Bruntálu, ale bohužel se to už nestihlo," uvedl zkušený ovocnář Miroslav Přasličák z Českého zahrádkářského svazu, územní sdružení Bruntál se sídlem v Krnově.