Kasteláni vidí problém především v možném zdržování prohlídek.

„Těžko říci, co to přinese. Mně osobně se tento krok příliš nelíbí. V krajním případě například skupina dětí bude moci mít v ruce telefon a možná ani nebudou fotit, ale psát zprávy a výklad průvodce nebude nikdo poslouchat. Z hlediska výuky je to tedy docela nešťastné řešení," poznamenal kastelán Zámku Hradec nad Moravicí Radomír Přibyla a dodal, že doba prohlídek by se mohla nečekaně protáhnout.

Zrušení poplatků se neprojeví na ceně vstupného ani jinde. „Poplatek za fotografování určitě nebyl zdrojem našich příjmů. Lidé té možnosti ani moc nevyužívali, protože snímky jsou na internetu, v brožurách, na pohlednicích. Na jednu stranu tento krok chápu, snad to s sebou i něco přinese, uvidíme," řekl.

Sezona v Hradci nad Moravicí začíná v pátek 25. března. 
V dubnu bude otevřeno jen o víkendech, od května pak mimo pondělí každý den.

Zrušení poplatků platí také pro zámek v Raduni. „Je to rozhodnutí paní generální ředitelky a my jej samozřejmě budeme respektovat. Fotografování ale bude mít určitá omezení, například se nebude smět fotit s bleskem, za použití stativu nebo selfie tyče," uvedla kastelánka raduňského zámku Eva Kolářová.

I ona má obavy, aby fotící návštěvníci nezdržovali skupinu. „Pořizování snímků zcela jistě nesmí narušovat provoz, není žádoucí, aby si někdo ještě i po ukončení výkladu v místnosti delší dobu cokoli fotil," sdělila.

Také v Raduni začne sezona stejně jako na Hradci na Velký pátek 25. března.

Veronika Bernardová