„Klienty mažeme Infectoscabem pouze preventivně.“ Tímto nesmyslným tvrzením se snažili zástupci vedení domova i praktická lékařka Dagmar Kusáková vyvrátit podezření, že je v domově opět nákaza zákožkou svrabovou.

Deník už přitom minulý týden zveřejnil, že Infectoscab se nepoužívá preventivně, ale až na potvrzeného parazita. V opačném případě může dojít ke kožní reakci u zdravého člověka a tomuto riziku domov své klienty vystavil.

Pacient se svrabem

Ve čtvrtek dopoledne museli pracovníci domova volat záchranku ke klientovi ve vážném zdravotním stavu. „V domově jsme zasahovali u 51letého muže, který měl křečové stavy. Pacient byl v ohrožení života. Intubován a řízeně ventilován byl po ošetření převezen na ARO havířovské nemocnice,“ potvrdil mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Převoz pacienta ze SeniorCentru Senecura v Havířově.

Teprve v nemocnici byl u muže při důkladném vyšetřování zjištěn parazit. Samotný svrab přitom není pro zdravotníky záchranné služby a nemocnice ničím mimořádným. Spílají však domovu seniorů, že je o tom při předávání pacienta neinformoval, aby s ním při manipulaci s pacientem počítali. Parazit se může při kontaktu přenést na oblečení zdravotníků i jejich vybavení.

„Při přijímání pacienta jsme nebyli informováni o tom, že by mohl být nakažen. O případu jsme informovali krajské hygieniky,“ řekla mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.

Naprosto stejně domov postupoval i loni, kdy také tajil nákazu svrabem. Od té doby sice změnil provozovatele, ale ředitelka Renata Vávrová na pozici ředitelky zůstala.

V současné době se vyhodnocuje rozsah nákazy v domově a současně také postup vedení domova i praktické lékařky.