VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdá se, že obchvat Krnova už opravdu postaví

„Obchvat Krnova se brzo bude stavět!" opakovalo se tak dlouho, než v roce 2010 ministr dopravy Vít Bárta projekt poslal k ledu.

20.3.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Dita Círová

„Obchvat Krnova se brzo bude stavět!" hlásal ministr dopravy Zbyněk Stanjura v roce 2013, než ho smetly události i s Nečasovou vládou.

„Obchvat Krnova se už brzo bude stavět!" tvrdilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v říjnu 2015, než se v prosinci ukázalo, že je v seznamu staveb s neplatnou EIA. Informace se střídaly jak na houpačce.

Vyjde to letos?

.

Geolog Bohumil Kuba společně s krnovskými zahrádkáři dlouhodobě kritizoval trasu obchvatu kvůli potenciálnímu ohrožení prameniště pitné vody.

RIZIKOVÁ MÍSTA OBCHVATU

Na trase obchvatu Krnova jsou některá riziková místa. Prochází například ochranným pásmem vodního zdroje II. stupně, záplavovým územím řeky Opavice i Opavy a také v blízkosti nemocnice.

„Obchvat obchází vodárnu tak, že se ochranných pásem dotkne jen nepatrným rožkem, a to ještě ne na zemi, ale na pilotech. Budou tam jen dva betonové nosníky ukotvené ve štěrkovém podloží, které vytváří řeka Opavice," ujistil místostarosta Krnova Michal Brunclík na setkání s občany v říjnu 2015.

Výhodou je, že většina stavebních prací bude prováděna ve volném nezastavěném terénu, proto k omezení provozu na okolních komunikacích dojde minimálně. Pro zajištění provozu jsou navrženy provizorní komunikace v obvodu staveniště. Okolní obytnou zástavbu i areál nemocnice mají ochránit protihlukové zdi.

V těchto místech se z Opavské ulice oddělí obchvat Krnova a odkloní dopravu severním směrem. Vpravo je na leteckém snímku vidět zákrut řeky Opavy i dům u Řempa, kde se jednou setkají plánované protipovodňové hráze s obchvatem.

V případě rodinných domků, které stojí osamoceně, byla navržena ochrana před hlukem výměnou oken. Součástí stavby je také úrovňové napojení ulic Albrechtické a Opavské. Železnice a vodní toky budou přemostěny. Pro chodce jsou pod obchvatem navrženy podchody.

Stavba je také v kolizi s velkým množstvím inženýrských sítí, které budou přeloženy nebo zabezpečeny.

KOLIK ZAHRÁDEK SKONČÍ?

Na trase budoucího obchvatu Krnova se nachází zahrádkářské kolonie. Zahrádkáři už od války hospodaří na pronajatých městských pozemcích. Podle smlouvy nemají nárok na úhradu nákladů a škody spojených s likvidací kolonie.

Na etické a právní problémy přišel krnovské zastupitele upozornit mluvčí zahrádkářské kolonie Zlatá Opavice Ladislav Daříček. Například jim připomenul, jak zahrádkáři prezentují Krnov na výstavách v Ostravě i v Olomouci, kde loni Krnované dokonce vyhráli.

„Nemáme smlouvu s jednotlivými zahrádkáři, ale s celým zahrádkářským svazem, takže nevíme, kde jsou hranice jednotlivých podnájemníků," vysvětlila vedoucí krnovského odboru správy majetku města Lenka Andršová, proč počet zahrádek určených k likvidaci lze dnes jen odhadovat.

Krnovští zahrádkáři přímo na trase obchvatu právě řeší, kam vysadit hrách, kam ředkvičky, okurky nebo dýně.

Město nechalo orientačně vytyčit trasu obchvatu a z toho usuzuje, že obchvat zasáhne 70 až 80 zahrádek na pozemcích města. O tom, že krnovské zahrádky jednou budou muset ustoupit obchvatu, jejich majitelé vědí už od roku 2007, kdy dostali výpověď.

Aby zastupitelé zmírnili jejich emoce, schválili pro Zlatou Opavici kompenzaci deset tisíc korun na jednu zahrádku.

ZELENÍ UŽ KAPITULOVALI

V Krnově vzniklo několik iniciativ, které se snažily zabránit výstavbě obchvatu nebo prosadit takzvanou velkou variantu, která by vedla až kolem polských hranic. Nejhlasitěji protestovali ti, kteří se báli znehodnocení mimořádně kvalitní pitné vody. Obchvat totiž prochází přímo ochranným pásmem krnovského prameniště.

V Krnově měl obchvat vždy největší podporovatele v ČSSD, ale ani ostatním stranám v zastupitelstvu nebyl proti mysli. Odpůrci obchvatu vkládali naděje do protestního hnutí ANO, ale ukázalo se, že ANO má na tuto stavbu úplně stejný názor jako tradiční strany.

Na vládní úrovni k příznivcům krnovského obchvatu patřil zejména někdejší ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) z Opavy.

Jedinou politickou silou, která umírněně upozorňovala na nedostatky obchvatu, byla strana Zelených. V roce 2015 Zelení oznámili, že sice obchvat i nadále považují za zbytečnou stavbu, ale v tak pokročilém stadiu příprav ji už nehodlají aktivně blokovat.

Demolice u Řempa začaly koncem listopadu. Dům musel ustoupit plánovanému obchvatu a protipovodňovým hrázím. Firma provádějící demolici pozemek definitivně uvolní a srovná s okolním terénem do konce roku.

Bytový dům u Řempa vykoupilo a nechalo zbourat město Krnov, aby podpořilo výstavbu státního obchvatu.

NEJVĚTŠÍM PROBLÉMEM: NEDOSTATEK INFORMACÍ

Přestože obchvat patří mezi největší investice v historii Krnova, veřejnosti dlouho chyběly zásadní informace.

Když se na podzim 2015 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) konečně rozhodlo zveřejnit, jak budou řešeny důležité křižovatky a jednotlivé úseky, řadu občanů čekalo nepříjemné překvapení. Až při prezentaci v zaplněném sále kina Mír si uvědomili, že po obchvatu budou jezdit auta přes Krnov devadesátkou, takže nebude snadné se přes něj dostat na opačnou stranu.

Zvlášť když projektanti kruhové objezdy ani semafory na obchvaty nedávají.

Obchvat Krnova je pouze jednou z mnoha dopravních staveb, které mají umožnit co nejrychlejší průjezd kamionů z Ostravska do Polska. Proto není možné na obchvatu snižovat rychlost jen kvůli potřebám krnovských občanů.

Informace o obchvatu Krnovaoficiální název: Silnice I/57 Krnov – SV obchvat
celková délka: 7742 metrů
plocha vozovek: 112 254 m2
protihlukové stěny: 4
opěrné zdi: 2 (90 metrů)
vodohospodářské objekty: 28
přeložky plynovodů: 8
výkopy: 88 661 m3
násypy: 616 439 m3
předpokládaná cena stavby: 1 238 000 000 Kč (bez DPH)
objednatel: Ředitelství silnic a dálnic ČR
zpracovatelé dokumentace: Dopravoprojekt Ostrava a.s., Dopravoprojekt Brno a.s., G-Consult, spol. s r.o.

Mosty na obchvatudélka mostů: 701 metrů
mosty na silnici I/57: 3
estakády na I/57: 4
mosty na ostatních komunikacích: 3

Obchvat jako velká bariéra

Krnov už léta ztrácí na svém celkovém významu. Stal se jistě více průjezdným než cílovým městem. Také místní automobilová doprava stále více získává nadvládu nad veřejným prostorem. Proto jsou očekávání, co vše vyřeší obchvat, přirozeně velká.

Chápu, že projektanti neměli v případě projektu obchvatu městem Krnov na výběr z dobrých, ale jen z různě špatných variant. Realistické je ale spíše předpokládat, že vnitroměstská doprava dále bude sílit a obchvat našim problémům uvnitř města výrazně nepomůže.

Z pohledu občana Krnova vnímám obchvat jako nepříjemnou bariéru pro lidi. Obchvat bude mít velmi nepříjemné důsledky pro ty, kteří žijí severně od něj. Proto předpokládám, že město Krnov již má připravenou strategii, jak tento negativní vliv stavby utlumit, případně dokonce obrátit ve výhodu.

Očekávám, že nás touto strategií brzo seznámí a naše obavy rozptýlí.

Petr Ondruška, Krnov, krajinář, zahradní architekt

Přečtěte si také: POZNÁMKA FIDELA KUBY: Naše zahrádky
Podmínky pro lyžování jsou v Jeseníkách stále slušné

Autor: František Kuba

20.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Vedoucí odboru - řízení kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, Požadavky: znalost práce s PC, znalost ČSN EN ISO 9001, 14001, Náplň práce: zajišťování činnosti interního auditora, řízení odboru kvality, enviromentu a BOZP, , Benefity: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na životní a penzijní pojištění, firemní vzdělávání. Pracoviště: Vítkovice mechanika a.s., Ruská, č.p. 2929, 703 00 Ostrava 3. Informace: Němčicová, +420 595 955 246.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 13 500 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Telefonicky: 10-12h.Osobně: středa 10-12h.Serafinova359/6, Os. Kunčice, e-mailem: lhraktiv@seznam.cz, MVP: Lihovarská 1378/11, Ost. Radvanice. Pracoviště: Lhr aktiv s.r.o., Michálkovická, č.p. 1942, 710 00 Ostrava 10. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 30 000 Kč

Specialisté v oblasti strategie a politiky organizací Projektový manažer - dotační specialista. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vítkovická 1994/22, Moravská Ostrava, PSČ 702 00, Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Náplň práce:, " vyhledávání vhodných dotačních programů (např. CIPS projekty);, " zpracování kompletních projektových žádostí o dotace či granty: , - vyplnění žádosti, zpracování projektu, studie proveditelnosti, analýzy nákladů a přínosů (CBA, Cost & Benefit Analysis), logického rámce a rozpočtu a ostatních příloh dle dotačního titulu;, " administrace projektů:, - zpracování průběžných a závěrečných monitorovacích zpráv;, - konzultační činnost v průběhu realizace projektu a po jeho ukončení; , - asistence při kontrolách projektu poskytovatelem dotace;, - reportování poskytovateli dotace; , - vyúčtování projektu; , - komunikace s poskytovatelem dotace; , " tvorba strategických plánů a analýz:, - zpracování a aktualizace podnikatelských plánů v oblasti grantů EU, , Požadujeme:, , " vysokoškolské vzdělání ekonomického směru;, " minimálně 2-letá praxe v oblasti zpracování žádostí o dotace či granty;, " výborná znalost anglického jazyka slovem i písmem nutná;, " znalost účetnictví , " výborná znalost MS Office (Word, Excel, Outlook Express, Internet);, " řidičský průkaz skupiny "B";, " výborné organizační schopnosti a komunikační dovednosti;, " aktivita, iniciativa, flexibilita;, " ochota a smysl ke spolupráci;, " cílevědomost a pečlivost;, " nástup možný ihned, " Pracoviště - Ostrava. , Nabízíme:, " stabilní zázemí největší poradenské společnosti v ČR v oblasti ochrany osob, majetku, informací a služeb bezpečnostního managementu, " pravidelnou účast na odborných seminářích a konferencích, " odpovídající platové podmínky, " notebook a mobilní telefon , " příjemný pracovní kolektiv, " stravenky, , Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Upozorňujeme na skutečnost, že budeme kontaktovat pouze uchazeče, kteří splní výše uvedené požadavky., , Benefity: stravenky, dovolená, sick days. Pracoviště: F.s.c. bezpečnostní poradenství, a.s.,, Vítkovická, č.p. 1994, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Křeménková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 18 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Operátor/ka tryskacího boxu (tryskač/ka). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Holvekova 99/30, Ostrava - Kunčičky, Kontakt osobně, e-mailem: suproma@seznam.cz, telefonicky 8-14 hod. na č. 731 158 284., , Podmínky:, -praxe v oboru výhodou, -jeřábnický a vazačský průkaz, , Zaměstnanecké výhody: Prémie dle výkonu až 20 %.. Pracoviště: Suproma production s.r.o., Holvekova, č.p. 99, 718 00 Ostrava 18. Informace: Marcel Ožóg, +420 731 158 284.


DVA ZE ČTYŘ GÓLŮ hokejových Vítkovic ve čtvrtfinálové sérii s Kometou Brno vstřelil útočník Ondřej Roman (na snímku s č. 23). K výhrám to ale nepomohlo. Ostravané to tak po dvou domácích utkáních mají s uřadujícím mistrem 0:2 na zápasy.

Útočník Vítkovic Roman: Na Kometě umíme zahrát, budeme dál bojovat a věřit

NAPLNÍ SE ČERNÝ SCÉNÁŘ? Fotbalisty Baníku Ostrava dnes čeká velký test. Zápas proti pražské Dukle už hodně napoví o tom, zda na konci května přijde znovu pád o fotbalové patro níž.

Na Duklu potřebuje Páník odhodlané bojovníky

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

OBRAZEM: V Bredě se to hemžilo krásnými dívkami

Páteční večer se v Obchodním centru Breda v Opavě nesl ve znamení castingu soutěže s názvem Miss Czech republic, kterou jste dříve znali jako Miss Face.

OBRAZEM: Oktagon dorazil do Ostravy, Nová Karolina viděla vážení zápasníků

/FOTOGALERIE/ Už je to tady! Jen čtyřiadvacet hodin před startem očekávané show pod názvem Oktagon 5 proběhlo v ostravském Obchodním centru Nová Karolina vážení bojovníků.

Zámek je pro kastelána radost, štěstí a fůra práce

/FOTOGALERIE/ Zámek v Linhartovech se letos poprvé otevře 17. března v rmci Velikonočního jarmarku. Kastelán Jaroslav Hrubý už je zase v jednom kole.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT