„Je více než pravděpodobné, že všichni tři cizinci se pokusí co nejdříve dostat z území České republiky," informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Zatím není jasné, kdy a jak se migrantům podařilo uprchnout. Policisté v neděli dopoledne obdrželi informaci od zaměstnanců bezpečnostní agentury, kteří zajišťují ostrahu a vnitřní pořádek uvnitř zařízení, že bylo narušeno vnitřní oplocení mezi jednotlivými bloky mírného režimu. Na to policie reagovala nařízením okamžitého sčítání zajištěných migrantů. Ukázalo se, že tři cizinci chybí. Při posledním sobotním sčítání ve 23 hodin ještě nechyběl nikdo.

Jeden z uprchlých cizinců, který čekal v zařízení ve Vyšních Lhotách na správní vyhoštění, pochází z Afghánistánu. Zbylí dva jsou z Libye a Alžíru a měli být vráceni na základě readmisního řízení do Rakouska. Podle policie nejsou nebezpeční.

„Cizinecká policie prostřednictvím útvaru pro odhalování organizovaného zločinu provedla šetření k těmto osobám s cílem vyloučit možné bezpečnostní riziko, související s útěkem. Bylo bez pochybností prokázáno, že se nejedná o osoby napojené na organizovaný zločin ani osoby jinak nebezpečné," doplnila Kateřina Rendlová.

Policisté neprodleně začali pátrat po všech třech cizincích a přijali potřebná opatření na českých hranicích. Vyšetřují všechny okolností útěku i jeho provedení. Z předběžných zjištění nelze podle mluvčí cizinecké policie vyloučit selhání lidského faktoru.

„Je to vcelku nepříjemný pocit, když vám někde za barákem v lesích běhají uprchlíci. Doufám, že už jsou někde za humny," poznamenala na sociální síti Facebook Monika Šrubařová ze sousedních Dobratic.

Detenční zařízení ve Vyšních Lhotách funguje od srpna, plný provoz byl spuštěn v září. Původní kapacita, která čítala 220 míst, se kvůli rozsáhlé nelegální migraci rozšířila více než dvojnásobně. Podstatná část uprchlíků, zejména ze Sýrie, však už areál opustila. Podle statistiky ministerstva vnitra tam bylo k půlnoci ze soboty na neděli celkem 53 cizinců.