Něco proti teplotě, něco na uvolnění ucpaného nosu a taky proti škrábání v krku. V lékárně na Masarykově náměstí letos dělá stejný nákup Lucie Horníková už potřetí. „Zima je nesnesitelně dlouhá a Kuba jde z jedné virózy do druhé. Není sám. Ve třídě jich teď chybí pět," říká paní Lucie. V Základní škole Paskovská v Hrabové museli kvůli vysoké nemocnosti omezit některé akce. „Onemocnělo nejen hodně žáků, ale i učitelů. Chyběla snad půlka pedagogického sboru. V některých třídách na druhém stupni bylo v jedné třídě nemocných i sedm žáků," vyčíslila Jaroslava Naďová, zástupkyně ředitelky školy, s tím, že po velikonočních svátcích se naštěstí „marodi" vyleželi a škola je už zase plná.

Dětská lékařka Ivana Vašíčková si po dlouhých třech týdnech, kdy měla přeplněnou čekárnu, včera poprvé vydechla. „Čekalo se, že ta chřipková vlna přijde před Vánocemi, ale zdá se, že dorazila až teď. Byly to skutečně náročné tři týdny," řekla lékařka.

Dětské pacienty podle jejích slov trápily hlavně virózy s teplotami. „U mnohých trvaly poměrně dlouho a opakovaly se," podotkla lékařka. Také v ordinaci Jany Špačkové v Porubě mají plné čekárny. „Jestli to souvisí s dlouhou zimou, se dá odhadnout jen těžko. Spíše to bude tím, že teprve dorazila vlna chřipek," uvedla zdravotní sestra.

S vysokými teplotami přicházejí nejen dětští pacienti i na pohotovost ostravské městské nemocnice. „Současné klimatické podmínky mají vliv na zvyšující se počet onemocnění akutními respiračními infekcemi. Situaci monitorujeme a spolupracujeme s krajskou hygienickou stanicí," uvedla mluvčí městské nemocnice Darina Majková. Zhruba sedmdesát procent pacientů, kteří pohotovost navštíví, trápí podle Majkové právě respirační infekce.