Květák, nebo také karfiol, můžete předpěstovat i doma za oknem, pokud jste začátkem února vyseli semínka do květináčků. Na konečné stanoviště, tedy do záhonku, ale sazenice květáku přemístěte až po zmrzlých, tedy zhruba v polovině května. Měly by mít alespoň čtyři pravé listy a půdu je třeba předem připravit. Květák se dá pěstovat i na balkoně.

Nicméně každá rostlina potřebuje svou vlastní nádobu o objemu 10 litrů. Aby se jí dařilo, potřebuje těžší dobře provzdušněnou půdu s výživným kompostem a také hodně vody.

Pěstování květáku:

| Video: Youtube

Květák patří do čeledi brukvovitých a i když je původem z oblasti Středomoří, pěstuje se po celém světě a je oblíbenou součástí jídelníčku ať už se vaří, peče nebo smaží. Je výživný a také zdravý, protože obsahuje mnoho vitaminů, minerálních látek, vlákninu a také antioxidanty.

Odrůdy květáku

Květák si můžete vybrat z několika odrůd. Zbarvením může být nejen klasicky bílý nebo krémový, ale i zelený, fialový nebo oranžový. Bez ohledu na barvu má jemnou, lehce nasládlou a trochu oříškovou chuť. Bílý květák je ale nejběžnější. Má velkou kulovitou hlavu složenou z mnoha malých květů.

close Do záhonku sazenice květáku přemístěte až po zmrzlých, tedy zhruba v polovině května. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Do záhonku sazenice květáku přemístěte až po zmrzlých, tedy zhruba v polovině května

Různé odrůdy květáku se vysévají a sklízejí v různých časech. Letní a mini odrůdy květáku rostou rychleji. Jsou ideální volbou, pokud s pěstováním květáku teprve začínáte. Přehled z jakých odrůd můžete vybírat připravil zahradnický web RHS.

  • Letní odrůdy – obvykle je vyséváme do interiéru od zimy do časného jara. Rychle rostou a tvoří menší hlávky, připravené ke sklizni za čtyři až pět měsíců. Pěstují se snáz než pozdější odrůdy, zvláště pokud jsou sklizeny před horkým a suchým počasím.
  • Minikvěták  - jsou to převážně letní odrůdy, které se pěstují v menším odstupu, aby byly malé, a sklízejí se ve velikosti tenisového míčku. Jsou ideální, pokud je prostor omezený a lze je pěstovat i v nádobách. Sklízí se už za tři měsíce a jsou méně náchylné. 
  • Podzimní odrůdy – vysévejte je doma nebo venku uprostřed a až do pozdního jara. Rostou o něco pomaleji než letní typy a jsou vyšlechtěny tak, aby vydržely vyšší letní teploty. Nejlépe rostou v chladném podzimním počasí a měly by být sklízeny před prvními mrazíky.
  • Zimní odrůdy – vysévejte je doma nebo venku od konce jara doléta. Rostou pomalu, dozrávají šest měsíců nebo déle a tvoří velké hlavy. Potřebují velké rozestupy a mohou zabírat poměrně hodně místa po dlouhou dobu. Většina moderních odrůd je velmi odolná a lze je sklízet až do jara.

Nahrává se anketa ...

Kde pěstovat květák

Do záhonku se sazenice květáku sází nejdříve v polovině května. Místo, kde budete květák v zahradě pěstovat, by nemělo být na přímém slunci, ale ani ve stínu, kde by růžice květáku rostly pomaleji. Ideální je celodenní rozptýlené světlo. Zemina by měla být dobře vyhnojená a hluboce zpracovaná.

„Květáku se nejlépe daří na slunném místě s bohatou, vlhkou, zásaditou půdou se spoustou organické hmoty, jako je dobře rozložený koňský hnůj nebo zahradní kompost. Pokud si myslíte, že vaše půda může být kyselá, proveďte test pH a v případě potřeby přidejte vápno. Nejen, že rostliny lépe porostou, ale je to i prevence proti houbovým chorobám. Nejlepší měsíc pro výsadbu květáku je květen, červen nebo červenec,“ uvedl web Gardeners World.

Květák:

Květák je náročný na dostatek živin. Pro růst listů potřebuje dusík, pro správný růst a vývin růžic pak mangan, hořčík, bor a molybden.

Jak zasadit květák

Sazenice květáku se do jejich konečného růstového místa sází, když jsou 10 až 15 centimetrů vysoké a jsou staré asi šest týdnů. Rostliny pěstované v interiéru by se před přesazením měly aklimatizovat na venkovní podmínky.

„Sázejte hluboko, s roztečí letních a podzimních odrůd 60 centimetrů a zimních odrůd 75 centimetrů. Zmenšením rozestupů na 30 až 45 cm od sebe získáte ‚mini‘ květák vhodný pro jednu osobu. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami přímo ovlivňuje velikost hlav. Před výsadbou se ujistěte, že je půda vlhká – suchá půda by mohla vést ke zpomalení růstu, což může způsobit, že se květák bude sesouvat nebo mít deformované hlavičky. Zpevněte půdu kolem rostlin a důkladně zalijte,“ doporučil Gardeners World.

close Květák obsahuje mnoho vitaminů, minerálních látek, vlákninu  a také antioxidanty. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Květák obsahuje mnoho vitaminů, minerálních látek, vlákninu a také antioxidanty

Proč žloutne květák

Květák chraňte před sluncem a také před mrazem, které mohou květákové hlavy zbarvit do žluta nebo dohněda. Nažloutlé hlavičky květáku obvykle signalizují příliš přímého slunce. Zabránit tomu můžete přeložením velkých venkovních listů přes hlávku. V případě potřeby svažte listy provázkem tak, aby ji chránily.

Hnědavé skvrny na bílých růžičkách se objevují často v případě alkalických půd.

„Hnědé hlavičky naznačují nedostatek boru v půdě. Zalijte lžící boraxu rozpuštěného ve čtyřech litrech vody. Zabraňte přitom tomu, aby se bór dostal na jiné rostliny. Nebo okamžitě poskytněte květáku tekutý extrakt z mořských řas. Opakujte každé dva týdny, dokud příznaky nezmizí. V budoucnu přidejte do půdy více kompostu. U bílých odrůd mohou růžové hlavy naznačovat přílišné slunění nebo kolísání teplot. Fialové odstíny mohou být způsobeny stresem nebo nízkou úrodností půdy,“ vysvětlil web Almanac.

Kdy sklízet květák

Květák můžete sklízet po celý rok, podle toho, kdy ho vyséváte. Obvykle trvá tři až šest měsíců od výsevu do zralosti, ale rychlost růstu se liší podle odrůdy, velikosti a povětrnostních podmínek.

Jak pěstovat květák:

| Video: Youtube

Květák sklízejte, jakmile je hlávka dostatečně velká, ještě pevná a kompaktní. Nečekejte však příliš dlouho, protože jakmile se začne oddělovat, bude chutnat hořce. Bílé odrůdy květáku by se měly sklízet dříve, než zežloutnou.

Škůdci květáku

Největším škůdcem květáku je bělásek zelný. Jeho housenky mohou způsobit na mladých rostlinách velké škody. S larvami tohoto motýla si poradí insekticidní přípravky. Výskytu bělásků pomůže zabránit i zakrytí květáku síťkou proti hmyzu.