Při akutním stavu nemocí je potřeba se vyvarovat dráždivých, smažených, tučných a také pikantních jídel. Velkou roli hraje také obsah vlákniny. Při relapsu a u osob s Crohnovou chorobou ve stenózující formě čili při zužování střeva je důležité dodržovat bezezbytkový jídelníček. Jedná se o stravu zbavenou slupek a zrníček, ovoce a zeleninu je třeba jíst tepelně upravené, aby nerozpustná vláknina nedráždila střevo.

Rozmanitost jídelníčku je možná

„Jinak ale může být jídelníček osob se střevními záněty podobně rozmanitý jako u ostatních. Měla by se jen držet zásad racionální stravy. Ve chvíli, kdy je pacient v remisi, jeho nemoc je tedy zaléčená, může jíst s opatrností a podle individuální snášenlivosti také vlákninu, běžná „ochucovadla“ a přírodní koření, tedy kmín, fenykl, pepř, nebo česnek, cibuli a podobně,“ říká Veronika Hanzlíková, vystudovaná potravinářská technoložka a biochemička. Kvůli ulcerózní kolitidě, která ji doprovází od jejích dvaceti let, se dostala k výživě a dnes působí jako akreditovaná výživová poradkyně.

Zdroj: Youtube

Pokud si pacienti se střevními záněty nejsou jistí, zda mohou konzumovat čerstvou zeleninu a ovoce, měli by raději zvolit jejich vařenou, dušenou nebo pečenou variantu. Pečená červená řepa s dýní mohou být podle Veroniky Hanzlíkové vděčnou přílohou, ale také menší a chutnou večeří nebo předkrmem. Po vychladnutí se hodí jako svačinka.

Navíc se oba druhy zeleniny dají po upečení rozmixovat třeba s tvarohem, dochutit ještě solí a kořením a použít jako parádní pomazánka. „Jen pozor, někteří lidé s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou mohou trpět na druhotnou laktózovou intoleranci, proto je nutné si zjistit, jak konkrétně reaguje jejich tělo na tvaroh, sýry, jogurty a mléko,“ upozorňuje výživová poradkyně, která pro nás připravila následující recepty. 

Ovesná kaše je šetrná
K jídlům, která obsahují vlákninu šetrnou a vhodnou pro trávicí trakt osob se střevním zánětem, rozhodně patří ovesná kaše. Vyzkoušet ji lze v její klasické, ale i ve fermentované podobě – díky fermentaci se v kaši zvýší prospěšné množství laktobacilů.

Fermentovaná ovesná kaše s ovocem

2 porce, doba přípravy: 10 minut, v případě fermentace ještě 8–10 hodin na namočení ovesných vloček

SUROVINY

  • 100 g jemných ovesných vloček (+ podle chuti trochu pohanky lámanky)
  • 400 ml vody (+ cca 100 ml podle potřeby na dokončení kaše)
  • 50 g ořechů (libovolně a podle individuální snášenlivosti)
  • 30 g nesířených rozinek (nebo goji, kustovnice, případně jiného sušeného ovoce)
  • 2 lžíce za studena lisovaného oleje (lněný, konopný nebo dýňový)
  • ovoce (na ozdobu nebo na dochucení kaše)
  • med (podle chuti)
  • mletá skořice (podle chuti)


POSTUP
Namočení vloček neboli jejich fermentaci proveďte 8 až 10 hodin před samotnou přípravou kaše. K vločkám můžete přisypat podle chuti i pohanku lámanku. Jednoduše vezměte hrnec nebo misku, dejte do něj ovesné vločky, případně pohanku, a zalijte je vodou. Pokud budete vařit „od oka“, vločky ve vodě nemusejí plavat, stačí když voda hned po jejich zalití bude vidět jen trochu po povrchu. K vločkám přidejte také nadrobno nasekané ořechy. Budou líp stravitelné. Nechte vše odstát při pokojové teplotě až deset hodin.

Druhý den ráno si do kaše přidejte ovoce podle chuti, rozinky, případně lžíci medu a špetku skořice. Fermentované ovesné vločky už není nutné tepelně upravovat, případně je můžete například v zimě ohřát. Ale jen krátce – přibližně 2 minuty tak, abyste nezničili prospěšné účinky fermentace.

Funkční poruchy trávení se projevují bolestmi břicha, intolerancí některých jídel či poruchami vyprazdňování.
Lékař z IKEM vysvětlil, co spustí peklo v žaludku i střevech

Brokolicová krémová polévka se šafránem a uzeným lososem

2–3 porce, doba přípravy: 20 minut

SUROVINY

  • 2 stroužky česneku
  • ½ cibule
  • 2 lžíce přepuštěného másla ghí (případně másla)
  • 500 g brokolice (1 hlávka)
  • 700 ml hovězího vývaru (případně 700 ml vody)
  • ½ lžičky soli
  • špetka muškátového oříšku
  • špetka šafránu
  • libovolně – uzený losos nebo zakysaná smetana


POSTUP
Omyjte brokolici a rozdělte ji, případně nakrájejte na růžičky. Oloupejte si česnek a cibuli, nakrájejte nadrobno. Připravte si hrnec na vaření polévky a rozehřejte v něm dvě lžíce ghí, případně obyčejného másla. 

Brokolice je zdravá a dá se připravit na mnoho způsobů.Brokolice je zdravá a dá se připravit na mnoho způsobů.Zdroj: Shutterstock

Do rozehřátého másla přidejte nakrájenou cibuli a česnek. Jakmile začnou chytat barvu, přidejte brokolici nakrájenou na růžičky. Ještě zhruba minutu poduste na tuku, přidejte studený vývar a osolte. Pokud máte vývar už dostatečně slaný, nemusíte solit vůbec.

Pokud použijete vodu, můžete přidat víc než půl lžičky soli.Zvyšte výkon plotýnky na maximum. Jakmile se začne polévka vařit, ztlumte žár a vařte maximálně 5–7 minut tak, aby brokolice zůstala světle zelená a přitom už byla dostatečně měkká. Přidejte špetku nastrouhaného muškátového oříšku a ještě jednu minutu povařte. Poté vypněte ploténku a připravte si tyčový mixér. Brokolici v polévce dohladka rozmixujte. Do hotové polévky přihoďte špetku šafránu. Pokud se vám zdá polévka příliš hustá, rozřeďte ji vývarem nebo horkou vodou podle svého uvážení. Servírujte s nakrájenými kousky uzeného lososa nebo lžící zakysané smetany.

Červená řepa pečená s dýní a fenyklovými semínky

3–5 porcí, doba přípravy: 15 minut bez pečení, pečení v troubě až 80 minut

SUROVINY

  • 600 g červené řepy (4–5 menších bulev)
  • 500 g oloupané dýně (hokaido, máslová, muškátová)
  • fenyklová semínka na posypání
  • ¼ lžičky soli
  • pepř
  • další koření (provensálské, levandule, rozmarýn)

POSTUP
Oloupejte a na měsíčky nakrájejte řepu i dýni (dýně hokaido se neloupe). Měsíčky z červené řepy dělejte slabší než dýňové. Rozehřejte troubu na 200 °C. Promíchejte měsíčky zeleniny s fenyklovými semínky, solí a trochou pepře. 

Červená řepa je zdravá a dá se připravit na mnoho způsobů.Červená řepa je zdravá a dá se připravit na mnoho způsobů.Zdroj: Shutterstock

Pokud máte chuť, přidejte si i svoje další oblíbené koření. Dejte péct na 20 minut. Pak vidličkou vyzkoušejte tvrdost zeleniny. Pokud se vám bude zdát dýně dostatečně měkká, můžete ji vyndat z trouby a vrátit ji tam až na posledních 5–10 minut na prohřátí. Troubu ztlumte na 180 °C a pečte dalších 20 minut.

Podle tloušťky měsíčků červené řepy se po celkem čtyřiceti minutách rozhodněte o dalším pečení. Pokud máte rádi křupavější červenou řepu, klidně můžete vrátit do trouby dýni a nechat dopéct posledních deset minut. Jinak pokračujte v pečení dalších 20–30 minut a teprve až se vám bude zdát červená řepa dostatečně měkká, přidejte dýňové měsíčky. Zeleninu můžete servírovat například s dobrým čerstvým sýrem, třeba kozím, s masem nebo i samotnou.

Falešný bramborák

2 porce, doba přípravy: 30–40 min

SUROVINY

  • 550 g brambor (5–6 středně velkých brambor)
  • 3–5 stroužků česneku
  • ½ lžičky sušené majoránky
  • 1–2 lžičky kmínu
  • ½–1 lžička soli
  • trochu pepře
  • 2 vajíčka
  • tuk na smažení (sádlo, ghí, olivový nebo řepkový olej)
  • tvrdý sýr na posypání
  • čerstvá petrželka nebo pažitka na ozdobu

POSTUP
Umyjte brambory a oloupejte je. Pokud chcete, můžete si je nastrouhat dopředu, ale není to nutné. Jakmile je tuk dostatečně rozehřátý, nasypejte nahrubo nastrouhané brambory nebo je rovnou strouhejte přímo do pánve. Když máte všechny brambory na pánvi, přidejte ještě podle potřeby tuk. Jakmile brambory začnou z jedné strany chytat barvu, zamíchejte je a přidejte sůl, kmín a majoránku. Dál smažte na mírném ohni za občasného míchání.

Pravidelná konzumace slazených cereálií vede k obezitě
Nejzrádnější potravinové pasti. Mnoho Čechů se nechá nachytat

Ke směsi přidejte nastrouhaný česnek. Pokud chcete, aby chuť česneku byla ve finálním jídle výraznější, nechte si jeden větší stroužek na závěr. Na mírném ohni smažte brambory 15–20 minut do doby, než začnou vytvářet lepivou hmotu. V tomto okamžiku směs rozprostřete rovnoměrně po pánvi a zvyšte stupeň smažení. Důležité je vytvořit výrazněji osmažené okraje, nikoliv však spálené. Jakmile osmažíte jednu stranu, směs se pokuste otočit. Pravděpodobně vytvoříte několik menších různě rozměrných placiček. Až směs znovu rovnoměrně rozprostřete na pánvi, přidejte vajíčka, případně poslední stroužek česneku.

Na vajíčka můžete ještě znovu přidat trochu kmínu, majoránky a soli a vše na závěr promíchejte. Směs odstavte z teplé plotýnky a posypte kvalitním tvrdým sýrem. Servírujte posypané čerstvou pažitkou nebo petrželkou. Jako přílohu můžete přidat kousek pečiva.