Jak svěřila médiím, lékaři jí zhoubný nádor štítné žlázy našli před dvěma lety. Eva Pavlová popsala, že byl nádor naštěstí zapouzdřený, takže nemusela na ozařování, i tak to pro ni nebylo lehké se se závažnou nemocí vyrovnat. Jako všichni onkologičtí pacienti je i ona pod stálou kontrolou lékařů a nyní je vše v pořádku.
„Takovou situaci prožívá spousta lidí, prochází si tímto onemocněním a musí se s tím nějakým způsobem smířit. Pamatuji si, když jsem se ptala pana doktora, co bude dál. Řekl mi: ‚Buď se s tím srovnáte, nebo ne.‘ S touto myšlenkou prostě žijete dál,“ řekla v rozhovoru pro televizi CNN Prima News Eva Pavlová. Díky této zkušenosti se coby první dáma plánuje věnovat pomoci onkologickým pacientům.
Nádory, u nichž se nejdéle přežívá
Na to, které nádory mají nejlepší výsledky léčby, jsme se zeptali prezidenta nedávné konference PragueOnco a našeho předního onkologa profesora Luboše Petruželky.
„Jestliže nádory chceme seřadit podle výsledků pětiletého přežití, nejlépe léčitelné jsou nádory štítné žlázy, varlat, prostaty a prsu. Pokud jsou zachyceny včas a jsou dobře léčeny, mají nejlepší prognózu nádory štítné žlázy. Na druhém místě jsou nádory varlat, u nich je velkou výhodou, že jsou řešitelné i v pokročilejších stádiích,“ říká odborník.
U prostaty se chystá screening
U nádorů prostaty, které v žebříčku zaujímají třetí místo, opět záleží hodně na včasné diagnostice. V současné době se chystá screeningový program pro karcinomy prostaty, který zahrnuje komplexní vyšetření, včetně magnetické rezonance pánve.
„Má své zastánce i odpůrce, ale já jsem pro, neboť časný záchyt tohoto nádoru ve věkové skupině nad 50 let vede k dlouhodobě dobrým léčebným výsledkům,“ zdůrazňuje profesor Petruželka. Na čtvrtém místě jsou nádory prsu, jistě i díky plošnému screeningu a řadě nových léků.
Očkování vítězí nad nádory
Pak už se žebříček ve smyslu dlouhodobého přežití postupně zhoršuje. Dobré je zmínit ještě páté a šesté místo, na nichž jsou rakovina dělohy a rakovina děložního hrdla.
„Tady je jedna dobrá zpráva. Jelikož nádory děložního hrdla souvisí s výskytem pohlavně přenosných HPV virů, proti nimž existuje vakcína a aplikuje se s plnou úhradou zdravotního pojištění dívkám i chlapcům ve 14 letech věku, výskyt těchto nádorů se díky vakcinaci výrazně snížil,“ doplňuje onkolog.
Může to být horší
Můžeme sousedku, když se svěří, že jí našli třeba nádor štítné žlázy, utěšovat slovy: Buď ráda, že máš jen tento nádor, protože jsou daleko horší nádory? Tímto způsobem si lidé totiž dost často dodávají naděje.
Profesor Petruželka na to říká: „Nevím, jestli ta komunikace má vypadat takto, důležité je každopádně pacienta povzbudit vždy, když je nádor zachycený včas. Každý nádor je z molekulárního pohledu unikátní, ale stále platí, že včasný záchyt nejlépe v klinicky němém stadiu je klíčem k úspěšnosti léčby.“
Opačná strana spektra
Na opačné straně spektra nádorů jsou ty s nejhorším přežíváním. Sem patří smutně známá slinivka břišní a také plíce. Plicní nádory se řadily mezi ty, které byly téměř neléčitelné, ale to se naštěstí zlepšilo díky zavedení nových léků, zejména imunoterapie.
„Nádory plic se dělí na nemalobuněčné a malobuněčné. V první skupině je imunoterapie takzvanými inhibitory kontrolních bodů imunitní reakce v současnosti léčbou první volby u většiny pokročilých ná-dorů, pokud se nepoužije cílení terčová léčba. Malobuněčných je 10 – 15 %, jsou velmi agresivní a u nich zatím nemáme žádnou zásadní novou léčbu. Ale v poslední době se i v této druhé skupině ukazuje zařazení imunoterapie v kombinaci s chemoterapií jako cesta ke zlepšení léčebných výsledků,“ vysvětluje onkolog a pokračuje: „U nádorů plic, ačkoliv víme, že se objevují i u nekuřáků, existuje obecně jednoduché opatření: přestat kouřit. Určitě nelze sázet na to, že budu kouřit a pak si nádor nechám vyléčit.“
Některé nádory jsou prostě špatné
Příliš dlouho se nepřežívá ani s nádory podjaterní krajiny, tedy žlučových cest a žlučníku. Tyto nádory jsou relativně vzácné. Výsledky jejích léčby nejsou povzbudivé. „Ale na rozdíl od karcinomu slinivky břišní, který zůstává v léčebných výsledcích stále na konci, tady se objevily nové struktury nádorů, na které můžeme léčebně zacílit,“ říká profesor Petruželka a k výčtu špatně léčitelných nádorů nakonec přidává nádory mozku, glioblastomy.
V jejich terapii moc nového k dispozici není, kromě operace a radioterapie. Právě na tato nádorová onemocnění by podle něj měly být co nejvíce zaměřeny výzkumné aktivity s uplatněním principů precizní, genomicky řízené onkologie.